Pereme
Všechny pračky (kromě zpředu plněných slim) v databázi Úsporné spotřebiče musí mít nyní energetickou třídu A+++ (resp. min. A-30%). Pračky třídy A+++ jsou až o 30 % účinnější než spotřebiče třídy A. Navíc spotřebiče třídy B a horší nesmí být na základě evropského nařízení o ekodesignu od prosince 2011 uváděny na evropský trh.
Pračky v databázi musí mít také nízkou spotřebu vody, do 1 760 litrů na 1 kilogram prádla a rok. To například pro pračku s náplní 7 kilogramů znamená v průměru 56 litrů na jeden prací cyklus (a 12 320 litrů vody ročně). Posledním kritériem je třída účinnosti odstřeďování – u standardních předem plněných praček musí spotřebiče dosahovat třídy A, u ostatních alespoň třídy C. Tato charakteristika je důležitá zejména v případě, že je pak prádlo sušeno v sušičce.
Chladnička třídy A+++ o objemu 340 litrů v průběhu 10 let ušetří v průměru 4 000 Kč oproti třídě A++ a 6 600 Kč oproti třídě A+ | ilustrační foto: Petr Kratochvil
Sušíme
U sušiček jsou nově zařazovány do databáze jen spotřebiče třídy A-10% (respektive A+) a lepší. Reálně však mají téměř všechny spotřebiče v databázi energetickou třídu A-40% až A-60% (respektive A+++). To znamená úsporu nákladů na energii za 10 let oproti sušičce třídy C více než 20 000 Kč!
Chladíme
Kombinované volně stojící chladničky musí nyní splňovat požadavky na energetickou třídu A+++ (oproti předchozímu kritériu A++). Spotřebiče třídy A+++ jsou o 60 % úspornější, než chladničky třídy A. Pro představu chladnička třídy A+++ o objemu 340 litrů tak v průběhu 10 let ušetří v průměru 4 000 Kč oproti třídě A++ a 6 600 Kč oproti třídě A+. Chladničky třídy A a horší se již od 1.7.2012 nesmí uvádět na trh, jejich podíl na trhu však již byl menšinový.
Koukáme na televizi :)
Televizory v databázi úsporných spotřebičů musí mít minimálně energetickou třídu A, respektive A+ pro televizory s úhlopříčkou obrazovky nad 100 cm, příkon v pohotovostním režimu do 0,5 W a příkon v režimu zapnuto do 90 W – to znamená snížení spotřeby energie téměř o 20 % oproti původnímu kritériu. Energetický štítek pro televizory je povinný teprve od konce listopadu 2011, ale jeho dopady na trh s televizory jsou ohromné. Spotřeba nejúčinnějších televizorů klesla o více než 50 % během dvou let. Pro srovnání televizor s energetickou třídou A+ má až o 75 % nižší spotřebu, než běžný televizor třídy C, energeticky úspornější modely však většinou nejsou dražší.
Tiskneme
Databáze zahrnuje i nejúspornější barevné a černobílé tiskárny na trhu a také u nich došlo nedávno ke zpřísnění kritérií. Kritéria jsou založena zejména na značení Energy Star. Tiskárny v databázi jsou nyní až o 60 % úspornější, než je mezní hodnota pro označení daného výrobku značkou Energy Star.
Na druhé pololetí 2012 pak organizátoři projektu v ČR, SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s., připravují aktualizaci kritérií světelných zdrojů, především LED žárovek. Databázi produktů, uváděných na stránkách www.uspornespotrebice.cz, zde máme průběžně aktualizovanou, informace o jednotlivých výrobcích jsou uváděny dle katalogů výrobců a prodejců a na uvedených stránkách jsou k dispozici i další informace o možnostech výběru energeticky úsporných spotřebičů i jejich správné obsluze.
Zdroj: SEVEn