Jste zde

Víte, co to je VENTURE kapitál?

Není zrovna obvyklé zde publikovat články o ekonomii, právě proto je toto zajímavý článek, který

rozhodně stojí za přečtení, aneb čím víc víš, tím víc můžeš.

Každý ví, že bez peněz není ani muzika, ani projekt. Na skutečně funkční firmu je potřeba peněz hodně. Kde je však vzít ? Nejrozšířenějším způsobem získávání peněz v ČR je půjčka peněz z banky proti nějaké zástavě. Kdo někdy přišel do styku s bankovní realitou, dobře ví, že banky nejsou ochotny půjčovat malé částky. Menší projekty jsou pro ně naprosto nezajímavé. Nemovitost vám ocení sotva polovinou reálné hodnoty a vše jim strašně dlouho trvá. 
 

Kde jinde však vzít kapitál na zajímavé projekty ?

Donedávna jsem zoufali, že náš bankovní sektor není na stejné úrovni, jako na západě. Ani tam se však banky příliš radikálně neliší. Pokud nemáte záruku, na samotný projekt vám peníze nepůjčí a sehnat investora není tak jednoduché. 

Existují však firmy, které se specializují na „bytí investorem“. Jedná se o takzvané Venture fondy. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o investice do firmy, přičemž jako záruka proti vynaloženým investičním prostředkům se používá podíl v této firmě. Firma neplatí ze získaných prostředků žádné úroky. Fond doufá v zúročení peněz prodejem v prvopočátku získaného podílu ve firmě. Firma nemusí zastavovat svůj majetek (a tím pádem o něj ani po případném krachu nepřijde) a peníze získá proti podílu, nebo akciím. 
 

A to funguje i v ČR ?

Bohužel platí realita, že jsme v Čechách, takže fond si váš projekt nebo firmu velmi dobře „proklepne“ než se s vámi spojí. Tato kontrola je samozřejmě podmíněna přístupem ke všem informacím uvnitř i vně firmy. Musí platit vzájemná důvěra, podepřená vhodnými smlouvami ohledně zachování firemních tajemství atd. V průběhu projektu sice fond ovládá důležitou část moci této firmy, ale neexistuje důvod, proč by vám měla společnost, která je finančně zainteresována na vašem úspěchu házet klacky pod nohy. Pokud by vás chtěla koupit konkurence, skoupí vaše akcie nebo najde jinou cestu, ale vzhledem k zainteresovanosti fondu vás nebude prodávat konkurenci. Vše záleží na vzájemné dohodě a konkrétním případě. Ve většině případů management firmy odkupuje z výnosů firmy svůj podíl od fondu zpět.

Investiční fondy se většinou specializují na konkrétní oblasti, ve kterých jsou si jisti odborností a svojí schopností poznat životaschopný projekt. Ačkoli musí udělat mnohem více kroků, než banka jsou mnohem pružnější a schopné rychle reagovat na aktuální požadavky. Spojením se s Venture fondem navíc získáváte silného spojence ve finanční oblasti, který vám může být v mnohém nápomocen, protože to je v jeho zájmu. 

Sečteno podtrženo se jedná o zajímavou variantu pro určité projekty. Na rozdíl od bankovních úvěrů zde tolik nezáleží na tom co máte, ale jak jste dobří a jaký máte řídící team. 

Protože článek by nebyl kompletní, pokud bych neuvedl odkaz na nějaký konkrétní fond v ČR. Pilot Dynamis - fond, který je dceřinou společností Private Investors. Private Investors financoval např. Software 602 a jiné. V našem oboru se specializuje hlavně na Přesné strojírenství, Telekomunikace, Software a Úzký okruh hardware. Kontaktujte pana Michala Rostocka.
 
 
 

Jan Řehák
Hodnocení článku: