Jste zde

Vybíráme RTC z nabídky Maximu – 1. část

Článek přináší českou verzi již druhého vydání původního dokumentu společnosti Maxim s názvem Real-Time Clocks (Product Guide), datovaného k březnu 2011.

Nebývalá „dochvilnost“ časomíry od <±5 ppm až po <±2 ppm

Přesné RTC Maximu generují precizní časovou informaci napříč širokým teplotním rozsahem. Máme zde k dispozici spoustu produktů, zapracovávajících nejnovější technologie, např. přesné RTC, vycházející z MEMs, nabízející zvýšenou spolehlivost a také odolnost, stejně jako menší náchylnost vůči stárnutí, EMI či vibracím. Takové RTC se pak mohou pochlubit nízkou proudovou spotřebou a přesností, srovnatelnou s krystalovými návrhy.

Přesné časoměrné produkty Maximu byly dokonce navrženy tak, aby ve srovnání s klasickými ladičkovými krystaly nabídly ještě lepší parametry. Krystaly přirozeně vykazují odchylku kmitočtu z titulu změn okolní teploty. V rámci teplotního rozsahu od -40 °C až do +85 °C se kmitočet krystalu může lišit v řadu stovek ppm (Parts Per Million). To pak již za jeden rok vnese chybu v řádu hodin. RTC Maxim naproti tomu zajistí odchylku výstupu skvělé 2 minuty za rok.

Díky šesti součástkám na výběr budou uživatelé, vyžadující přesné měření času, vybaveni celou řadou volitelných rozhraní, dostupných pamětí a také velikostí zapouzdření – v rozsahu od 20pinového SO (300 mil) až po maličké SO s osmi vývody (150 mil, DS3231MZ+). Každá součástka je samostatně kalibrována v rámci celého specifikovaného rozsahu teplot s ohledem na přesnost, zaručovanou datasheetem. Všechny čipy podporují záložní provoz z bateriového zdroje, přičemž v souvislosti s vývodem VBAT umožňují běh v režimech s nízkou proudovou spotřebou. Rovněž jsou kompatibilní s RoHS; DS3231M je takto vyhovující nejvyšší možnou měrou. 

Aplikace, zahrnující užitková měřidla, řízení vozového parku, zabezpečení, řízení přístupu a také systémy motorových vozidel, tak nachází základní předpoklad přesného měření času během činnosti koncového zařízení. Ať už tedy takovou precizní časomíru nasadíme při účtování ceny zákazníkovi, v souvislosti s časovým razítkem kritických transakcí či v rámci podpory satelitních aplikací s GPS, přesné RTC zajistí nejvhodnější a zároveň také cenově přijatelný způsob, kterak do koncového zařízení zapravit onu žádanou přesnost.

Pokračování příště.

Použitá literatura:

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: