Jste zde

Bude BENu Brno Brzy Blíž?

Krátce před zahájením 19. mezinárodního veletrhu elektrotechniky a elektroniky AMPER 2011 nám poskytl krátký rozhovor, ve kterém zároveň představujeme aktuální knižní novinku, věnovanou FPGA, i pan Libor Kubica z vedení nakladatelství BEN – technická literatura.

BEN – technická literatura je přední české nakladatelství, zabývající se vydáváním převážně odborné počítačové, technické a zvláště elektrotechnické literatury (viz např. článek Návrh a konstrukce DPS – recenze knihy, zveřejněný na hw.cz, nebo celá řada dalších titulů, které jsme již dříve představili v Knihovničce). Nakladatelství je součástí stejnojmenné firmy, která se zabývá prodejem a distribucí veškeré technické a počítačové literatury, jež v poslední době vyšla, dále pak prodejem a distribucí zejména českých titulů na CD ROM a DVD. Celková nabídka je soustředěna do několika specializovaných knihkupectví. Motto společnosti hovoří za vše: „Solidní firma nevznikne ze dne na den. My tady jsme od roku 1992.“

 

Letos bude AMPER hostit Brno. Co od této změny očekáváte?

 Čekáme, že možná dorazí Ti, kteří to do Prahy měli daleko, např. odborná veřejnost z Bratislavy. Do Brna to mají na otočku, do Prahy bylo nutné počítat s přespáním.

Co Vám přináší účast na veletrhu jako je AMPER v době, protkané internetem a elektronickými obchody?

 Živý kontakt se zákazníky. Je to ideální pro zpětnou vazbu. V elektronické komunikaci tolik nikdo sdílný není.

Čím budete chtít návštěvníky na veletrhu AMPER oslovit?

 Naživo se podívají do našich knih a udělají si obrázek o tom, co vše je k dispozici. I když si na místě třeba nic nekoupí, je důležité být stále na očích. Na veletrh zároveň přizeme čerstvou knihu o FPGA.

 

Jak jsme již slíbili v úvodu, dovolíme si v této věci krátkou vsuvku: Nová publikace

 • FPGA prakticky s podtitulem
 • Realizace číslicových systémů pro programovatelná hradlová pole,

je věnována praktickým aspektům návrhu číslicových systémů. Spíše než popisu jazyka VHDL, používaného běžně pro návrh a teorii implementace logické funkce, se zabývá skutečnou obvodovou realizací, správným použitím návrhového software, upozorňuje na možné pasti a potenciální problémy, se kterými se při návrhu obvodů potýkají začátečníci i pokročilejší návrháři a dále rozebírá v české literatuře jen velmi okrajově diskutovaná témata, jejichž znalost je však klíčová pro správný návrh číslicového systému. K jednotlivým konceptům a informacím jsou k dispozici ukázkové příklady návrhu obvodů a cvičení, umožňující snazší pochopení.

Více už napoví stručný obsah:

 • Návrh číslicového obvodu
 • Programovatelná hradlová pole
 • Použití jazyka VHDL pro návrh číslicových obvodů
 • Systémový návrh
 • Aritmetické operátory a složitější funkce
 • Datové cesty
 • Obvody pro číslicové zpracování signálů
 • Stavové automaty
 • Paměti
 • Hodiny, reset a asynchronní signály
 • Poznámky na závěr

Publikace je určena jak pro studenty středních odborných a vysokých škol, tak i pro pedagogy a odborníky z praxe. Svým zaměřením a použitými příklady návrhů je vhodná také pro domácí kutily a bastlíře, kteří by rádi ve svých konstrukcích použili programovatelná hradlová pole, ale nemají dostatek informací o praktických aspektech a moderních technikách návrhu číslicových obvodů.

 

Můžeme se v nejbližší době těšit na nějaké další události nebo novinky?

 Připravujeme otevření internetového knihkupectví s knihami v elektronické podobě ve formátu PDF.

Děkujeme za Váš čas a těšíme se na setkání v Brně!
 

Kdy a kam na AMPER 2011

Termín: 29. 3. - 1. 4. 2011
Místo: VÝSTAVIŠTĚ BRNO
Otevírací doba: út - čt 9 - 17 hod., pá 9 - 16 hod.
Vstupné: 200 Kč (po 14. hodině 150 Kč)

Stánky BEN - technická literatura:

P225 + F132


 

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: