Jste zde

Zhodnocení dosavadní práce HW serveru

Ohlédnutí zpět, speciální nabídka inzerentům atd. Nepřehlédněte.

Po vzoru ostatních serverů TechNetu zde uveřejňuji malé ohlédnutí za uplynulými 6 měsíci. Díky zajímavým a původním článkům a konstrukcím se nám podařilo dostat se z 2.500 přístupů na hlavní stránku za prosinec na 12.500 za červenec.
K naší propagaci jistě přispěla i naše byť poněkud uspěchaná účast na veletrhu AMPER 98 a internetovém PIW.

Díky externím spolupracovníkům jsme spustili první, značně neprofesionální anglickou verzi stránek, kde jsou jen ty opravdu nejvýznamnější články a zatím slouží spíše jako reprezentace v očích západních firem a na zvedání počtu unikátních IP. 

Zde je vývoj návštěvnosti HW serveru za posledních 12 měsíců. Předpokládaný výrazný pokles v návštěvnosti v letních měsících se kupodivu nekonal. Pokles je sice viditelný v červnu, ale ten byl spíš způsoben nedostatkem kvalitních článků a zkouškovým obdobím vysokých škol.


Pokles počtu souborů a jejich objem je nyní dán publikováním konstrukcí, ke kterým není potřeba stahovat rozsáhlé softwarové balíky. 
 

Jako jeden z mála serverů se nijak nestydíme zato, že v normálním stavu lze vystopovat minimálně cca 20%  čtenářů jako studenty vysokých škol. Ti kteří nás čtou většinou mají zájem o obor a díky tomu někde na vedlejší úvazek pracují. Nezastávám názor, že studenti jsou nezajímavá skupina. Naopak ti progresivní dostudují a dříve nebo později se investice do nich ze všech stran vložené vrátí. Je velmi krátkozraké tvrdit, že studenti jsou nezajímavá skupina pro propagaci kvalitních výrobků. 

Snaha zjistit kolik lidí opravdu četlo náš server je značně problematické. Vycházíme proto z počtu requestů hlavní stránky. Podle zkušeností ostatních serverů a dalších statistik je nutno díky nejrůznějším proxy, cache atd. zvýšit toto číslo o cca 30% k získání skutečné návštěvnosti) Tím se za prázdninový měsíc červenec lze dostat na cca 16.000 návštěvníků. Z toho je 60 % prokazatelně z domény .cz  a cca 10 %  z domény .sk . Podle našich odhadů je z ČR cca 75 % čtenářů. 
 To jsou jistě čísla téměř zanedbatelná ve srovnání s nákladem AR, ale kolik lidí to AR skutečně otevře, neřkuli přečte. Tato čísla jsou s čtenáři na internetu neporovnatelná.

Tím se dostávám k inzerci. Inzerce v podobě bannerů je téměř jediný způsob jak platit fungování HW serveru. Proto jsem nuceni zahájit její komerční prodej k 1.9.1998. Reklama se však bude muset nadále vztahovat k tématu a nadále zůstáva zachována zásada, že raději zdarma zveřejníme nezávislou recenzi vašeho výrovku, než bezduchou reklamu "s uzlem". Budeme se snažit, aby si reklama udržela úroveň, glanc a  vtip jak tomu doposud rozhodně bylo s vynikajícími bannery firmy RYSTON. Firmě Ryston bychom také velmi rádi poděkovali za maximální podporu. Její zásluhou je částečně materiálně zajištěn vývojový team LAB-51, ale o tom někdy jindy.

Shrnutí :
Budeme nadále držet současnou úroveň i styl a budeme se vám snažit přinášet víc aktualit z oboru. Pokud uvažujete o reklamní kampani na váš výrobek, zvažte možnosti reklamy na internetu, která může být velmi cílená, přesně vyhodnotitelná a rozhodně levnější.
 

Jan Řehák
Hodnocení článku: