Jste zde

5G: nová éra počítá s milimetry, anténa pak s 64 prvky

Samsung vyvíjí technologii vysílače s adaptivním polem. Je určena pro venkovní mobilní sítě a funguje v milimetrovém pásmu.
Společnost Samsung Electronics Co., Ltd., oznámila, že úspěšně vyvinula první technologii vysílače s adaptivním polem (Adaptive Array Transceiver) určenou pro mobilní komunikaci a fungující v pásmu Ka milimetrových vln. Novinka představuje jádro mobilních komunikačních systémů páté generace a měla by umožnit přenášet data několikasetkrát rychleji než dnešní sítě čtvrté generace.
 
Možnost použít širší přenosové pásmo je známá již dlouho, dosud však převládal názor, že vlny v milimetrovém pásmu nejsou vhodné pro přenosy na větší vzdálenosti, protože tomu brání nepříznivé charakteristiky jejich šíření. Nová technologie společnosti Samsung by to nyní mohla změnit.
 
Data jsou přenášena v pásmu milimetrových vln na frekvenci 28 GHz rychlostí až 1,056 Gb/s na vzdálenost až 2 km. Vysílač s adaptivním polem, který využívá 64 anténních prvků, tak může být životaschopným řešením pro překonání ztráty při šíření rádiového signálu v milimetrových vlnových pásmech. Tato ztráta je mnohem větší než v současnosti užívaných kmitočtových pásmech v rozsahu od několika set MHz do několika GHz.
 

Mocenské boje

  • Boj o vedoucí postavení v oblasti vývoje další generace mobilních komunikačních technologií nabírá na intenzitě. V únoru 2012 ustavila Čína vládní skupinu pro propagaci sítí IMT-2020 (5G), jejímž cílem je výzkum v oblasti technologií páté generace, a v roce 2013 hodlá také Evropská komise investovat 50 milionů EUR na podporu zavedení služeb páté generace do roku 2020.
Samsung plánuje urychlit výzkum a vývoj technologií páté generace tak, aby bylo možné vše začít komerčně využívat do roku 2020. Očekává se, že inovace oživí výzkum mobilních komunikací páté generace na celém světě. Společnost dále věří, že iniciuje vznik mezinárodních aliancí a přispěje k včasnému komerčnímu nasazení souvisejících mobilních širokopásmových služeb.
 
Nové technologie umožní uživatelům (alespoň dle současných předpokladů) prakticky bez omezení přenášet rozsáhlé soubory dat, včetně vysoce kvalitních digitálních filmů. Díky tomu budou moci využít širokou škálu služeb, jako jsou 3D filmy a hry, streamování obsahu ve vysokém rozlišení (UHD) v reálném čase či lékařské služby na dálku.

 
Zdroj: Samsung
 
Hodnocení článku: