Jste zde

Ericsson se podíval do roku 2018 a prozradil, co bude „létat“ vzduchem

Společnost ve své zprávě Ericsson Mobility Report přinesla výhled rozvoje a využívání mobilních technologií na pět let dopředu. Platforma GSM / EDGE by měla zůstat na předních místech žebříčku připojení a to i vzhledem k rychlému nástupu LTE sítí.
Rychlý posun k dokonalejším technologiím také v rozvojových zemích by měl znamenat, že počet uživatelů GSM / EDGE bude po roce 2013 klesat. Úbytek připojení však aspoň ze začátku nebude výrazný. GSM / EDGE bude stále velmi rozšířená technologie, nicméně před rokem 2018 bude její pozice oslabovat. V té době by nastupující 4G sítě měly celosvětově dosáhnout 2 miliardy připojení z celkového odhadovaného počtu 9,1 miliard.
 
 
Důvodem, proč si GSM / EDGE dlouhodobě udrží svoje postavení, je podle Ericssonu stále významná skupina nenáročných uživatelů, kteří i na vyspělých trzích budou nadále používat nejlevnější mobilní telefony a připojení. Generační výměna existující základny telefonů a nástup jejich „chytřejších“ variant si kromě toho vyžaduje delší časový úsek, který je také, mimo jiné, ovlivněn ekonomickým vývojem v jednotlivých regionech.


 

Regiony poběží různou rychlostí. Cílem je LTE

 
Různá úroveň rychlosti v regionech je daná jejich technologickou připraveností a vybaveností. V méně vyspělých stále dominují 2G technologie, naopak v těch více vyspělých, jako je například západní Evropa, převládá HSPA.
 
LTE výrazně roste především v Severní Americe. Podle odhadů bude tato technologie do roku 2016 reprezentovat 60 % všech připojení. Rychlý nárůst LTE připojení na tomto kontinentu má na svědomí především silná konkurence, spotřebitelská poptávka a samozřejmě též rozhodnutí samotných operátorů přejít na tuto technologii.
 
V západní Evropě budeme svědky pomalejšího růstu mobilních připojení. Dominantní technologií je zatím HSPA, do roku 2018 však bude mít LTE na kontě asi 35 % všech připojení. Tempo zavedení LTE v Evropě je pomalejší než v Severní Americe i proto, že tlak na jeho zavedení tu zatím, z důvodu poměrně dobře rozvinutých 3G sítí, není tak silný.
 
Technologii HSPA se daří také v oblasti střední a východní Evropy, kde zaznamenává silný nárůst v počtu připojení. Studie Ericsson Mobility Report odhaduje, že prvotní růst LTE sítí v našem regionu začne nejprve v jeho nejvyspělejších částech. 4G sítě by měly být zavedeny ve většině zemí regionu, v případě České republiky se počátek masivnější implementace očekává v roce 2014.
 
 
V Asii pokračuje masivní růst připojení. Trhy jako Japonsko nebo Jižní Korea budou v porovnání s méně rozvinutými zeměmi adaptovat LTE sítě poměrně rychle. Čína podle předpovědi masivně rozšíří LTE síť koncem sledovaného období, tedy okolo roku 2018.
 
Česká republika je na úplném počátku rozvoje 4G sítí. Všichni tři stávající operátoři na svých pilotních projektech demonstrovali schopnost implementace LTE. Vše bude nyní záležet na aukci frekvencí včetně doprovodných podmínek.
 
 
Zdroj: Ericsson (Ericsson Mobility Report)
 
Hodnocení článku: