Jste zde

Pomoc si vaše auto přivolá samo. Již brzy už nebude příliš pozdě

Od roku 2015 budou v souladu se záměry EU vybavována nová vozidla systémem, který okamžitě po nehodě sám přivolá pomoc. Speciální jednotka, zabudovaná v autě, vás v případě potřeby ihned spojí s linkou 112 a zároveň odešle základní data o nehodě, tj. čas, polohu, typ vozidla, směr jízdy a počet cestujících.
Systém eCall 112 se skládá z palubní jednotky ve vozidle, mobilní telekomunikační sítě a center jednotného evropského tísňového volání 112. Mezi jeho hlavní přínosy patří snazší a rychlejší identifikace místa dopravní nehody, včasné základní technické informace o nehodě, eliminace vážných zdravotních následků zraněných účastníků, způsobených pozdní lékařskou pomocí, ale též rychlejší přijetí opatření pro přesměrování dopravního proudu a minimalizace kolon. Evropská komise přijala 13. června 2013 rozhodnutí o zavedení interoperabilní služby eCall v celé EU, a to od 1. října 2015.
 
 
Ministerstvo dopravy České republiky v této věci aktuálně pozývá na bezplatný národní seminář k problematice systému automatického tísňového volání z paluby vozidla eCall 112, který se v zasedacím sále MD na Praze 1 uskuteční ve středu 18. září 2013.
 
Seminář a následné diskuze budou zaměřeny na postup implementace systému v ČR do roku 2015 a jeho hlavní přínosy, dále na související technická řešení a také potenciál rozvoje návazných služeb třetích stran. Návštěvníci se mohou rovněž těšit na vůbec první reálný crash test vozidel, vybavených palubní jednotkou systému eCall.
 
Další informace včetně možnosti registrace naleznete na stránkách Českého kosmického portálu (zdroj).
 
Hodnocení článku: 

Komentáře

Ze zacatku nejspise jo, posleze, az lidi priviknou, bez validni GPS polohy centralni jednotka nenastartuje :) Takze nepomuze ani odstrizeni anteny. Krom toho, ten smejd musi byt zapnuty celou dobu - v pripade nehody muze byt pozde neco zjistovat. Kam co bude ukladat/posilat vi jen v NSA :) Ty uplne jehorsi veci se pachaji s temi nejlepsimy umysly.. (:

R.