Jste zde

O 40 procent menší: nová svorka 221

Instalační svorka Wago Compact řady 221, určená pro všechny druhy vodičů, šetří v porovnání s předchozím modelem 40 procent místa.
V elektroinstalaci záleží na každém milimetru. Zejména v automatizaci budov je třeba neustále integrovat další funkce, například elektrické žaluzie, řídicí jednotky dveří a vrat, komunikační zařízení, reproduktory nebo osvětlení. V důsledku toho se trvale zvětšuje množství instalované kabeláže; zároveň se ale zmenšuje dostupný prostor, protože se stále méně používají samostatné krabicové odbočky. Místo nich se elektrické propojení řeší v elektroinstalačních krabicích, které mají zhruba jen poloviční zapojovací prostor.

S novou rodinou svorek řady 221 umožňuje společnost Wago instalovat nejrůznější druhy vodičů: plné, jemně laněné i vícedrátové. V porovnání s předchozím modelem (řada 222) potřebuje nová spojovací svorka díky podstatně menším rozměrům o 40 procent méně místa. Propojení tak lze zhotovit i v nejmenším a obtížně přístupném instalačním prostoru. S přípustným jmenovitým proudem 32 A a jmenovitým napětím 450 V se tato řada hodí pro použití v sítích 230 V / 400 V.

Transparentní pouzdro umožňuje jednoznačně rozpoznat nedostatečně zasunuté nebo odizolované vodiče. Uzavřené „trychtýře“ zároveň zaručují jednoznačné zavedení vodičů do kontaktního místa. Dva snadno přístupné zkušební otvory, jeden ve směru připojení vodiče a jeden na protilehlé straně, zase umožňují pohodlné zkoušení i v nainstalovaném stavu. K otevření ovládací páčky bude navíc potřeba výrazně menší síla.
 
Spojovací svorky s atesty jako ENEC, UL, PSE/JET, CQC a GOST-R máme v provedení pro 2, 3 a 5 vodičů (221-412, 221-413, 221-415), zatímco spolehlivě upnou vodiče o průřezu od 0,14 do 4 mm2 (jemně laněné), resp. 0,2 až 4 mm2 (plné a vícedrátové). Z těchto vlastností pak vyplývají i možnosti využití, zejména na místech, kde se setkávají různé druhy a průřezy vodičů. Mezi typické aplikace v rámci automatizace budov patří připojování svítidel nebo motorů žaluzií a zapojování komunikačních zařízení nebo řídicích jednotek dveří a vrat. V průmyslu se díky trvalé provozní teplotě do +105 °C hodí třeba k zapojování motorů a čerpadel.
 
K „uživatelské přívětivosti“ přispívají postranní prohlubně v pouzdře, které usnadňují přidržování svorky v průběhu instalace. Kontakt s vodiči se vytváří bez nástrojů pomocí technologie CAGE CLAMP®. Jasný potisk s technickými údaji technikům na první pohled poskytuje všechny důležité informace, například o potřebné délce odizolování vodičů. Ovládací páčky zase nabídnou prostor pro popis.
 
Nová instalační svorka Wago Compact řady 221 bude na českém trhu k dispozici v červenci tohoto roku. Představena byla již v březnu na veletrhu AMPER 2014 (www.amper.cz).

 
Zdroj: Wago
 
Hodnocení článku: