Jste zde

Výkonové polovodiče onsemi sníží ztráty napájení datových center

Nejnovější technologie výkonových polovodičů nabízí masivní úsporu energie datových center, může jít až o 10 terawattů.

Datová centra jsou stále náročnější na energii, protože musí plnit vysoké požadavky na zpracování úloh umělé inteligence. Od začátku jejího masivního šíření je spotřeba energie spojená s jejím využíváním častým terčem kritiky i obav, takže je jasné, že je potřeba zvýšit energetickou účinnost zdrojů pro datová centra. Ve srovnání s typickým požadavkem vyhledávače vyžaduje požadavek na vyhledávač podporovaný umělou inteligencí více než 10násobek výkonu, což vede k tomu, že se očekává, že potřeba energie datových center dosáhne odhadem 1 000 TWh po celém světě za méně než dva roky. Ačkoli tato čísla nejsou podložena dlouhodobým měřením, shodnou se na nich všichni analytici. Pro zpracování jednoho požadavku podporovaného umělou inteligencí se energie čtyřikrát přemění ze sítě do procesoru, což může mít za následek ztrátu energie přibližně 12 %.

 Výkonná kombinace nejnovější generace rodiny T10 PowerTrench výrobce onsemi a tranzistorů MOSFET EliteSiC 650V  nabízí bezkonkurenční účinnost a vysoký tepelný výkon na menším půdorysu pro aplikace datových center. Při jejich důsledném nasazení jsou datová centra schopna snížit ztráty energie, ke kterým dochází, odhadem o 1 %. Pokud by bylo řešení implementováno v datových centrech po celém světě, mohlo by snížit spotřebu energie o 10 TWh ročně.

EliteSiC 650V MOSFET nabízí vynikající spínací výkon a nižší kapacity zařízení pro dosažení vyšší účinnosti v datových centrech a systémech skladování energie. Ve srovnání s předchozí generací snížily tyto MOSFETy nové generace z karbidu křemíku (SiC) hradlový náboj na polovinu a snížily energii uloženou ve výstupní kapacitě (Eoss) i výstupní náboj (Qoss) o 44 %. Díky absenci koncového proudu během vypínání a vynikajícímu výkonu při vysokých teplotách mohou také výrazně snížit spínací ztráty ve srovnání s tranzistory MOSFET typu super junction (SJ). To umožňuje zákazníkům zmenšit systémové komponenty a zároveň zvýšit provozní frekvenci, což vede k celkovému snížení nákladů na systém.

Samostatně je řada T10 PowerTrench navržena tak, aby zvládla vysoké proudy, které jsou klíčové pro konverzi stejnosměrného proudu, a nabízí zvýšenou hustotu výkonu a vynikající tepelný výkon v kompaktním provedení. Toho je dosaženo konstrukcí shield gate trench, která se může pochlubit ultra nízkým nábojem hradla a RDS (zapnuto) menším než 1 miliohm. Měkká charakteristika  obnovy a nižší Qrr navíc účinně minimalizují ringing, překmity a elektrický šum, aby byl zajištěn optimální výkon a spolehlivost při zátěži. Řada T10 PowerTrench také splňuje přísné normy požadované pro automobilové aplikace.

Kombinované řešení také splňuje přísnou základní specifikaci Open Rack V3 (ORV3), kterou vyžadují operátoři pro podporu nové generace vysoce výkonných procesorů.

 Výkonná kombinace nejnovější generace rodiny T10 PowerTrench  a tranzistorů MOSFET EliteSiC 650V  na webu onsemi.

Hodnocení článku: