Jste zde

Natáhněte pružinu, dolijte inkoust. Vzniklou cívku převede LDC na číslo

LDC1000 je prvním převodníkem typu LDC (inductance-to-digital converter), novou kategorií datových převodníků, která s cílem zajistit oproti současným přístupům vyšší rozlišení, větší spolehlivost a také vyšší míru flexibility používá na pozici senzorů kupříkladu tištěné cívky či pružiny.
Řekne – li se induktivní snímání, budeme tím rozumět bezkontaktní technologii na kratší vzdálenosti, umožňující s nízkými náklady a zejména pak vysokým rozlišením realizovat snímání vodivých předmětů, a to za současné přítomnosti prachu, špíny, olejů či vlhkosti, a dosahovat tak v jinak agresivních prostředích mimořádné spolehlivosti.
 
 
Pod výslednou cenou řešení se podepisuje též samotná cívka, kterou na pozici snímacího prvku vytváříme v podstatě zdarma přímo na desce plošného spoje formou motivu, jindy zase vinutím kusem drátu, tištěním elektricky vodivým inkoustem například na ohebnou podložku (fólii) nebo zkrátka a jednoduše formou prosté pružiny. Zároveň se tak vyhýbáme používání magnetů, zejména pak těch, vyžadujících použití vzácných prvků.
 
 
Technologie induktivního snímání umožňuje přesné měření lineárního nebo též úhlového posuvu, vytlačování, pohybu, stlačení, vibrací, složení, dále též počítání, řízení, detekování přítomnosti, realizaci nejrůznějších tlačítek / spínačů / plošek apod., v řadě odvětví, např. v automobilovém průmyslu, spotřební elektronice, výpočetní technice, průmyslové automatizaci, zdravotnictví či telekomunikacích.
 
 
Prvním takovým převodníkem typu LDC se stává integrovaný obvod z dílny Texas Instruments s označením LDC1000 (5V, High Resolution, Inductance to Digital Converter), přinášející výhody zmíněné metody formou malého, nízkopříkonového řešení.
 
 
Vývojáři dostávají k dispozici pouzdra typu SON-16 a řadu provozních režimů k tomu (přehledně viz LDC1000 Inductive Sensing Brochure). Propojení s mikrokontrolérem pak zjednodušuje použité rozhraní SPI. Pro vývojáře je samozřejmě k dispozici též vývojový kit.
 
 

 

Základní vlastnosti převodníku LDC1000:

 
  • Provoz bez využití magnetů, sub-mikronová přesnost
  • Nastavitelný rozsah snímání (pomocí návrhu cívky), nízké výrobní náklady
  • Možnost vzdáleného umístění senzoru, oddělení LDC od nevlídných podmínek
  • Vysoká odolnost na základě bezkontaktní činnosti
  • Necitlivost vůči okolním podmínkám (nečistota, prach, voda, olej, ...)
  • Napájecí napětí: 4,75 V až 5,25 V (analogová část), 1,8 V až 5,25 V (vstupy a výstupy)
  • Proudový odběr 1,7 mA (nezahrnuje proud LC)
  • Rozlišení 16 bitů (Rp), 24 bitů (L)
  • Kmitočtový rozsah LC 5 kHz až 5 MHz
 
 

Dostupnost a cena:

 
Při odběru 1 000 ks vychází jeden obvod LDC1000 na $2.95, vývojová deska LDC1000EVM pak na $29.00.
 
 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: