Jste zde

SSM4567: nepatrný zesilovač s měničem a číslicovým rozhraním

2,5 W koncový stupeň ve třídě D zpracovává digitální vstupy a vypomáhá si přitom ještě zvyšujícím měničem.
Skupinu výkonových zesilovačů s číslicovým rozhraním ve společnosti Analog Devices aktuálně rozšířily obvody SSM4567 (Digital 2.5 W, 5.1 V, Boost Class-D Audio Amplifier with Output Sensing). Jedná se o koncové stupně pracující ve třídě D bez požadavku na výstupní LC filtry, které výrobce dále vybavil digitálním vstupem spolu s integrovaným zvyšujícím měničem pro dosažení ještě větších výstupních výkonů než je tomu v případě běžného bateriového napájení. V praxi to pak může dále znamenat též konstantní, maximální výstupní výkon v rámci napěťového rozsahu baterie. Novinka se bude hodit do citlivých aplikací ve kterých může rušení okolních systémů negativně ovlivňovat analogové signály s malou amplitudou, přiváděné k dalšímu zesílení – např. v mobilních telefonech, tabletech, kapesních přehrávačích apod.
 
 
Obvody SSM4567 na jediném čipu nabídnou audio D/A převodník, výkonový zesilovač a samozřejmě též podporu PDM nebo PCM (I2S / TDM). Použitím digitální přenosové cesty se tak vyhneme nejen vlivu problematických zdrojů rušení, ale též vstupním vazebním kondenzátorům. Z napájecího zdroje s napětím 3,6 V budeme moci dodávat do zátěže 4 Ω trvalý výstupní výkon 2,5 W při zkreslení THD + N pod jedním procentem.
 
Novinka dále zahrnuje obvody pro snímání velikosti výstupního proudu, výstupního napětí a napájecího napětí VBAT. Protékající proud přitom pomáhá stanovit snímací on-chip rezistor zapojený mezi výstupem a zátěží. Oba výstupy, napětí i proud, pak zpracovává A/D převodník s možností vyčítání údajů prostřednictvím sériového výstupního portu. Ve spojitosti s napájecím napětím VBAT se dále uplatní plně konfigurovatelné obvody automatického řízení zisku. AGC zde může v případě vybité baterie limitovat maximální výstup a bránit tak příliš velkým proudovým odběrům. Struktura byla vybavena též automaticky spouštěným režimem shutdown s typickým proudovým odběrem 0,2 μA pro VBAT.
 
Miniaturní zesilovače SSM4567 s vestavěnou tepelotní pojistkou a ochranou výstupu zesilovače a také zvyšujícího měniče proti zkratu zvládají teplotní rozsah od −40 °C až do +85 °C. 19vývodové pouzdro typu WLCSP (wafer level chip scale package) měří jen 1,74 mm × 2,1 mm. Více na stránkách výrobce zde.
 
 
Zdroj: Analog Devices
 
Hodnocení článku: