Co lze s GSM telefonem dělat pomocí kabelu, nebo přes IrDa
- Nahrávání různých melodií.
- Změna loga na displeji.
- Konfigurace telefonu
- Čtení a posílání textových zpráv.s pohodlím vaší PC klávesnice.
- Kopírování telefonních seznamů.
- Synchronizace diáře.
- S některými mobilní telefony pomocí vestavěného modemu připojení k Internetu. Je to pomalé, ale třeba na služební cestě nedocenitelné.
Bezdrátové spojení IrDA protokolem má řadu výhod – v metru si s kamarádem vyměníte telefonní číslo krásky, se kterou se zrovna včera seznámil, svému obchodnímu partnerovi jediným stiskem tlačítka pošlete svoji vizitku, … Ale tento druh datového spojení se nehodí pro trvalou komunikaci dvou zařízení, protože je energeticky dost náročný a chybovost v důsledku špatného osvětlení, polohy nebo pohybu zařízení a překážek ve viditelnosti je relativně velká. Nejstabilnějším spojením tak zůstává tzv. datový kabel. Jeho konstrukci najdete například v odkazech.
SOFTWARE pro komunikaci s telefony SIEMENS
Firma Siemens zveřejnila komunikační protokol, což velmi napomáhá k tvorbě množství SW, které lze stáhnout z Internetu. Většina čtenářů však asi nikdy SW pro svůj mobilní telefon programovat nebude, takže vás seznámím se dvěma užitečnými programy, které dle mého názoru nejlépe využívají možností mobilních telefonů.
Sx35CZ
Tento program je českého původu, vytvořil jej ing. Pavel Cibulka. Dle mého názoru se jedná o nejlepší program, který jsem měl možnost vyzkoušet. - Download viz. ODKAZY
Kombinuje spoustu funkcí s jednoduchým rozhraním a pohodlně se ovládá. Nabízí standardní funkce, jako je čtení, editace a mazání ve všech telefonních seznamech (SIM, telefon, přijaté/ztracené/uskutečněné hovory), v seznamu SMS, posílání SMS (s možností delší zprávy, kterou rozdělí na dvě SMS), editaci v seznamu plánovacího kalendáře apod. Pomocí něj lze do mobilního telefonu ukládat i loga (ve formátu GIF a BMP) a zvonění (MIDI verze 1). Na požádání se umí deaktivovat a spustit předvolený program. Samozřejmostí je zobrazení stavu mobilního telefonu (stav baterie, signálu, verze firmware, síť a operátor).
Zde uvedu několik screenshotů přímo od autora:
Hlavní okno programu:
Seznam a editace SMS:
Seznam a editace plánovacího kalendáře:
Upload log a skladeb:
Program je shareware, registrace spočívá v zaslání pohlednice vašeho města autorovi. Sx35CZ lze stáhnout v aktuální verzi na adrese http://www.mysiemens.cz/sx35cz, což je i jeho domovská stránka.
Siemens SoftDataLink
Tento program pochází přímo z dílny firmy Siemens. Jeho cena se pohybuje kolem 1250,- Kč. Nabízí správu plánovacího kalendáře, telefonního seznamu, skládání melodií a nastavení blokování a přesměrování hovorů. Součástí je i QuickSync, který umožňuje aplikaci Outlook synchronizovat plánovací kalendář. Neumí však zobrazovat stav přístroje, práci se SMS apod. Jeho koupi bych doporučil pouze zatvrzelým uživatelům aplikace Microsoft Outlook, kde skutečně najde své opodstatnění.
Další programy
Na Internetu lze nalézt spoustu dalších programů pro komunikaci s mobilními telefony. Zde uvádím již jen názvy několika z nich, které mne zaujaly ať funkčností, nebo vzhledem:
CommCenter, GSM Communicator, PHONE editor 2000 PRO, S25 ORGANIZÉR, S25atonce, S35explorer, Visual GSM.
Připojení k Internetu
Mnoho mobilních přístrojů se honosí tím, že obsahuje modem pro datové komunikace. Málo z nich však už zveřejňuje, že pro využití modemu je nutné použít speciální (a drahý) software a že počítač s přístrojem komunikuje nějakým proprietárním protokolem. Existují však telefony, které mají implementovaný tzv. hardwarový modem – takový přístroj se na kabelu nebo na IrDA chová jako skutečný, normální modem, kompatibilní např. s Windows nebo s Linuxem. Siemens hardwarový modem implementoval do mobilního telefonu C35, M35 a S35i, řídicí soubor pro jeho instalaci do Windows® a návod k instalaci si můžete stáhnout přímo z jeho stránek ( http://www.my-siemens.com, odkaz Services|Tips&tricks|Mobiles, resp.
http://www.my-siemens.com/external/tt/hq/mw/hd/hd/c35_m35_s35_modem_en.zip).
DOWNLOAD & ODKAZY