Jste zde

Antigenní testy pomocí spektrální analýzy

Vysoce účinným nástrojem pro boj proti pandemii jsou dostupné, rychlé a spolehlivé testy. Společnost AMS je špičkou v oboru senzoriky. Spektrální analýzou tekutých látek lze získat mnoho informací o dané tekutině, a právě tato technologie je schopna odhalit virové bílkoviny, které jsou důkazem přítomnosti viru Covid-19.

PCR testy jsou sice přesnější, ale jeho vyhodnocení je zatím pomalé a nákladné. Navíc se analýza provádí ve speciálních laboratořích, které nemají takovou kapacitu. Pokud by se mělo testovat denně, jen v naší republice několik milionu lidí, logistika testů je prakticky nemožná.

Aby se život pomalu vracel k normálnímu režimu, je nutné vyvinout levné, rychlé, spolehlivé, a hlavně snadno administrované řešení testování na Covid-19. Odpovědí může být 15 minutový test, který je založen na spektrální analýze tekutiny (technologie ams digital lateral flow). Tyto testy by se mohli dát použít prakticky kdekoliv. Ve školách, v práci, v kultuře, jednoduše řešeno všude tam, kde je nutno otestovat za krátký čas mnoho lidí. Pokud by každý měl svůj osobní elektronický test, který by výsledy posílal do cloudového uložiště, není těžké okamžitě zjistit pozitivitu/negativitu jednotlivých lidí na daném místě. AMS si vybralo cloudovou službu Extra Horizon, která je určena pro sdílení lékařských informací.

Tento test lze jednoduše připojit k aplikaci přes Bluetooth a poskytovat přesné výsledky přímo do smartphonu do 15 minut. Toto není jen teorie, ale skutečnost, která může změnit testovací strategii po celém světě. Výsledky COVID-19 lze mít prakticky v reálném čase.

AMS poskytuje podstatnou část tohoto řešení. To znamená kompletní desku plošných spojů obsahující všechny klíčové komponenty, jako je světelný zdroj, vysoce citlivý spektrální senzor (ams AS7341L) a připojovací modul. Zařízení se připojí k chytrému telefonu, odebere se vzorek ze slin pomocí pipety, a vloží se do otvoru jednorázového testu. Přibližně za 15 minut se výsledek zobrazí na obrazovce a nahraje se do cloudu. Postup testování je znázorněn v následujícím videu. Jediné, co mi není jasné, že pokud se jedná o jednorázový test, musí být přece elektronika a senzor oddělen od místa, kde je tekutina. Jak je toto oddělení řešeno, či jak se daná část bezpečně čistí? Na tyto otázky dostaneme odpovědi v brzké budoucnosti, jelikož si myslím, že elektronizace testů je správná cesta z této ne příliš veselé době.

Více informací naleznete na https://ams.com/sensor-blog/covid-19-rapid-test

 

Hodnocení článku: