Jste zde

Cívky a kondenzátory speciálně pro spínané zdroje

Kondenzátory a cívky pro spínané zdroje se podílí na velikosti celého zdroje nemalou měrou. Pro dostatečný výkon je nutné použít speciální hermeticky uzavřené kondenzátory. Úsporu místa můžeme docílit použitím speciálních jader pro cívky.

Jedním ze základních zapojení spínaných zdrojů je takzvaný Power Factor Correction ( PFC ). Ten je velmi často používaný téměř ve všech síťových zdrojích. Jeho hlavní předností je schopnost odběru harmonického proudu ze sítě. Dnešní normy již tuto vlastnost vyžadují pro spotřebiče, jejichž příkon je větší než 50W. Další předností tohoto měniče je schopnost pracovat v širokém rozsahu vstupního napětí.  Zpravidla se setkáváme s rozsahem od 90VRMS do 270VRMS (někdy udávané jako hodnota VAC ). Toho lze velmi dobře využít pro různá napětí v různých sítích na světě. Nepotřebujeme tedy žádný adaptér napětí. Vzhledem k takto širokému rozptylu je zřejmé, že tento regulátor je schopen reagovat na kolísání či nepřesnost síťového napětí.

Kondenzátory pro PFC

Pro toto zapojení jsou vhodné svitkové kondenzátory, které jsou hermeticky uzavřené. Když teplota stoupne, tlak uvnitř kondenzátoru se zvětší. Pokud je vnitřní tlak dostatečně vysoký, může dojít k porušení kondenzátoru, což může vést k netěsnosti, impregnaci, úniku kapaliny nebo se kondenzátor stane citlivý na vlhkost. Nadmořská výška, v níž jsou provozovány hermeticky uzavřené kondenzátory, řídí napětí kondenzátoru. Nehermetické kondenzátory mohou být ovlivněny vnitřními namáháními způsobenými změnami tlaku. To může být také ve formě změn kapacity nebo izolačního odporu. Svitkové kondenzátory od společnosti KEMET jsou rozděleny do kategorií jejichž přehled naleznete zde: http://www.kemet.com/Film_Capacitors. Speciální řadou jsou kondenzátory pod označením C44P/C20A, které jsou vhodné pro napětí 330 – 1000 VAC. Veškeré informace naleznete na přiloženém dokumentu nebo přímo u distributora.

             

Cívky pro PFC

Pro dostačující úroveň výkonu je nutné zajistit aktivní PFC v režimu CCM (continuous conduction mode). Aktivní PFC vyhlazuje kolísání sítě a reguluje proud tak, aby byli pokryty proudové požadavky zdroje. Pro režim CCM musí být cívky navrženy se slinutými práškovými jádry (jako jsou Sendust a HighFlux) a navinut masivní drát, aby se zabránilo tlumení při saturaci během provozu. Další hlavní důvod, proč použít slinuté práškové jádra, je velká úspora místa. Ve srovnání s feritovým jádrem dochází k úspoře až 50 %. KEMET Electronics Corporation je přední světový dodavatel elektronických součástek a nabízí právě cívky s tímto jádrem. Přehled naleznete na http://www.kemet.com/ACFilters. Technické parametry jsou uvedeny v přiloženém dokumentu nebo na http://www.kemet.com/Lists/ApplicationBriefs/Attachments/ACFilters.pdf

Pro více informací kontaktujte distributora: ludvik.hamersky@codico.com. Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy. 

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon ac_line_filters.pdf628.94 KB
PDF icon kem_f3050_c44p_radial.pdf469.32 KB
Hodnocení článku: