Jste zde

Hirose Ix Industrial – Miniaturní verze RJ45 konektoru

V průmyslových aplikacích dochází k přenosu velkého množství dat mezi různými přístroji. Velikost zařízení se stále zmenšuje, a tak i místa na desce je čím dál méně. Podstatně menší konektor pro ethernetovou komunikaci tuto situaci usnadňuje a díky celoplošnému kovovému krytu se zařízení stává odolnější vůči EMC. Paralelní uložení konektorů má totiž rozteč pouhých 10mm.

Ix Industrial je miniaturní verze ethernetového konektoru, který je o 75% menší než standardní konektor RJ45. Někdy se označuje názvem mini RJ45 a díky své velikosti se používá tam, kde je nedostatek místa. Ideální pro PLC, řadiče, pohony, robotiku, FA kamery a další.

Ix Industrial používá stejný čtyřpárový ethernetový kabel jako RJ45. Díky tomu lze mít na jednom konci kabelu Ix Industrial konektor a RJ45 na druhém konci. To znamená, že použitím ix Industrial konektoru dochází k miniaturizaci zařízení a zároveň zachování kompatibility s dalšími zařízeními, které používají RJ45 konektory. Jedná se o podobný koncept jako u nabíječky telefonů, které mají USB typu B na jednom konci a micro-USB na druhém konci.

Proč je v průmyslové automatizaci nutný mini ethernetový konektor, když jsou samotné stroje tak velké?

Za prvé, zařízení se zmenšují a za druhé zařízení produkují čím dál více dat. Více dat znamená více bodů připojení, které data sdílí. Bez mini ethernetových konektorů by se velikost zařízení zvětšovala. Menší konektory umožňují více přípojných bodů ve stejném prostoru. Jejich paralelní uložení má rozteč pouhých 10mm.

Zásuvka má 5 THR pinů pro stínění. To zajišťuje pevné připojení k desce plošných spojů. Struktura ix Industrial zajišťuje stabilitu v drsném prostředí. Celoplošný kovový kryt zabraňuje rušení z okolí a zařízení se stává odolnější vůči EMC.

Unikátní skořepinový design koncovky nabízí kvalitní spojení. Existují dvě verze koncovky. První typ, kde je nutné jednotlivé vodiče připájet a druhý typ používá technologii IDC stejně jako u běžných RJ45 konektorů, kde se nemusí jednotlivé vodiče zbavit izolace. Konektor je vybaven noži, které se do každé izolace vodiče zaříznou až do vodivé části a vytvoří pevný spolehlivý spoj.  

Veškeré technické informace naleznete na stránkách Hirose https://www.hirose.com/product/series/IX.

Pro více informací kontaktujte distributora Codico (www.codico.com)Petr.Rocek@codico.com). Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy.

 

Hodnocení článku: