Dnes abychom nové auto bez klimatizace hledali. Ve většině takových vozidel je již klimatizace součástí standardní výbavy a každý tuto techniku akceptuje a vítá, i když za ni ve výsledku platí.
Podobným vývojem prochází trhy s počítači, telefony, audiovizuální technikou a většinou dalších produktů na křemíkovém základu. A stejný posun již nějakou dobu očekáváme i v oblasti inteligentního bydlení (na HW serveru jsme si otázku Jak se připravit na budoucí inteligentní bydlení položili již dříve). Opravdu nás ale nic nezaskočí?
V příbytku samé chytré věci
Chytrý dům, inteligentní domácnost, digitální domácnost. To je moderní a praktické bydlení, založené na systému inteligentní elektroinstalace a odrážející potřeby každého z nás. Chytrý příbytek si rozumí s každou architekturou a současně splňuje vysoké požadavky na snadnou obsluhu a ekonomický provoz domácnosti.
Cílem chytrého bydlení je dům splňující přání uživatele a zároveň poskytující vysoký komfort, bezpečí, přehled a významné provozní úspory. Chytrý dům představuje smysluplné propojení všech technologií. Jeho jádrem je inteligentní elektroinstalace (na HW serveru viz také článek Inteligentní elektroinstalace: otázky a odpovědi).
Hodně a ještě více
Obklopujeme se stále větším množstvím moderních technologií, které teprve vyniknou v éře internetu věcí (na HW.cz čtěte též Napustit si vanu přes smartphone? Co je bezpečí a kam se ztratilo soukromí). V domácnostech však ještě často existují systémy řízení, složitě koordinovatelné a nespolupracující jako jeden celek (vytápění, klimatizace, zabezpečení, stínění aj.), které svým majitelům nedokáží šetřit energie ani finance, třebaže neklesající ceny pozorujeme všichni. Současně také rostou požadavky na zabezpečení domovů a jednoduché ovládání všech jeho systémů (viz také Dálkové ovládání topení GSM Exeo DIN a příslušenství nebo PIR detektor: skvělý sluha, ale zlý pán).
Tato fakta se dostávají do popředí a stojí v zorném poli mnoha lidí rozhodujících se, jak využít moderních technologií při stavbě a zabezpečení domu, a zároveň jak dům efektivně vybavit, aby výdaje za energie byly co nejnižší (na HW serveru jsme psali též Jaké jsou možnosti stmívání LED světel plus Kompatibilita LED žárovek a stmívačů).
Co na to vývojář
Smart home patří mezi nejrychleji rostoucí odvětví na světě a v dalších letech očekává strmý nárůst nejen v rámci Evropy, ale i v celosvětovém měřítku. Dle průzkumu Mediaresearch je o tento druh bydlení v Česku reálný zájem a 88 % respondentů by inteligentní elektroinstalaci ocenilo i ve svých domovech. Přehled, bezpečí, pohodlí, automatizace, úspory. Na to lidé slyší.
A jásají samozřejmě i vývojové firmy. Rozpoznaly trend a zavětřily svou příležitost. Sázíme na jistotu a v nové podobě publikace Smart Building & Internet-of-Things Solutions se necháváme, pěkně od základu, provést řešením a tipy od ON Semiconductor.
Ve 40stránkové verzi příručky z března 2015 nechybí modemy pro komunikaci po silových rozvodech, KNX, CAN a M-BUS transceivery, skloňujeme zde oblast PIR, PoE, CCD a IoT, detekujeme doteky a přiblížení, měříme teplotu, napájíme, bezdrátově nabíjíme a také budíme motory. Komunikujeme. Pro zájemce jsme ji připravili ke stažení dole pod článkem. Interaktivní blokové diagramy mnoha aplikací si pak na stránkách ON prohlédnete zde.
V ČR o pár let pozadu?
Zatímco dříve byla inteligentní elektroinstalace vnímána jako něco vzdáleného a předraženého, v dnešní době se na ni podle slov předsedy Asociace chytrého bydlení, Jiřího Konečného, díky její tvárnosti a flexibilitě pohlíží jako na praktické a u větších budov dokonce nezbytné řešení (na HW.cz viz také článek iNELS řídí rodný dům Jana Husa. To by Mistr opravdu nečekal). Řešení, které na míru dovoluje přizpůsobit rozsah instalace a výběr funkcí finančním možnostem zákazníka. Že je ale v této oblasti pořád hodně otázek a odpovědí už méně?
Přijměte od HW serveru pozvání na konferenci Smart home jako standard moderního bydlení, kde se dozvíte o nových možnostech v architektuře a designu, jak vše navrhnout, tj. rady, tipy, klíčové body a technologie, i jaký je zájem potenciálních zákazníků, chystajících se v horizontu pěti let stavět, rekonstruovat či modernizovat, právě o chytré bydlení. Načerpáte inspiraci z realizací architektů a projektantů v oblasti smart home, dozvíte se o nových vývojových trendech, odpoví vám na otázku jak inteligentní elektroinstalace vnímá ČR a také se zúčastníte virtuální prohlídky reálného chytrého domu.
Program je zaměřen na projektování smart home a jeho provázanost s architektonickým projektem stavby, interiéru i různých technologií a zařízení v objektu. Vychází ze zkušeností a příkladů z praxe. Pořadatelem je Asociace chytrého bydlení.
Vedle odborníků na inteligentní elektroinstalace zde vystoupí také lidé působící v oblasti technologií pro chytré bydlení (Miele, Samsung, 2N Telekomunikace, AV MEDIA, BaSys, ATREA) nebo architekti, kteří se podělí o vlastní realizace smart home. To vše v Praze v hotelu Grandior, 16. září 2015, od 9 do 15 hodin.
POZOR, registrace je časově omezena do 25. srpna 2015! A ještě jedna dobrá zpráva: za účast se neplatí. Více informací zde.