Jste zde

Regulace osvětlení pomocí aktivního RFID

Ela Innovation má ve svém portfoliu aktivní tagy pro měření teploty či vlhkosti v reálním čase. Nově přidává aktivní tag pro měření osvětlení, takže s RFID obsáhne většinu aplikací monitoringu prostředí uvnitř budov nebo pěstování rostlin. RFID, původně určené k identifikaci, se vrací do hry a konkuruje modernějším, ale dražším IoT technologiím..

Aktivní tag pro měření osvětlení

Jedná se o nenápadný senzor o velikosti většího knoflíku, který se dá připevnit prakticky kdekoliv. Jeho nepatrná hmotnost 11g nebrání použití oboustranné lepící pásky. V kancelářích či doma se osvětlení pohybuje okolo od 50 do 500 lx. S nadsázkou se dá říci že rozsah snímání do cca 85 tisíc luxů lze monitorovat světlo na operačním sále, kde se začíná na hranici 70 tisíc luxů. Mimochodem, vysoké hodnoty osvětlení jsou zapotřebí v obřích sklenících pro pěstování hydroponickým způsobem. To, že dokáže snímat již od 0,01 luxu považuji za obrovskou výhodu, kde konkurenční senzory pokulhávají. Běžné soumrakové snímače začínají svůj rozsah na hranici jednoho luxu. Velký dosah až 80 metrů s životností baterie 10 let dělá z tohoto čidla neodolatelnou novinku, která si najde uplatnění nejen v automatizaci budov, ale díky krytí IP68 také v oblasti zemědělství.

  • Rozsah snímaného jasu: 0,01 až  83558 luxů
  • Rozlišení 0,01 lx
  • Spektrální rozptyl : 400 nm do 700 nm
  • Vysoký dosah: až 80 metrů
  • Životní cyklus: až 10 let
  • Specifické identifikační kódy pro nízkou úroveň baterie
  • Uživatelem definovatelný identifikátor pro slabou baterii (RW)
  • Vodotěsnost IP68 - Bílé pouzdro DELRIN
  • Kompaktní protiskluzový tvar (Ø36mm - H: 10mm)
  • Hmotnost pouhých 11g

 

Aktivní RFID tag

Obsahuje vlastní zdroj napájení, jeho činnost je nezávislá na čtecím zařízení. Mnohdy obsahuje také pohybová čidla a čidla pro sběr informací o vnějším prostředí. Často je schopen optické a akustické komunikace s uživateli. Pasivní RFID oproti tomu spoléhá na napájení prostřednictvím elektromagnetické pole, generovaného čtecím zařízením, které jednak slouží jako zdroj energie pro štítek a zároveň jako komunikační kanál ve směru od čtecího zařízení ke štítku.

Aktivní RFID tagy nezaberou mnoho místa, dokáží přenést své data na velkou vzdálenost. Navíc si s výměnou baterie můžeme dělat starosti tak jednou za deset let. Systém se neomezuje pouze na detekci přítomnosti, resp. lokalizaci, ale nabízí též čidla teploty, vlhkosti, pohybu či dokonce snímače osvětlení. To vše v reálném čase. Tyto všechny technické vlastnosti jsou Ideální řešení pro řízení v inteligentních budovách.

 

Konfigurace a sběr dat ze všech aktivních tagů se provádí přes čtečky a příslušnou gateway. Hlavními zařízeními, které slouží tomuto účelu jsou čtečky SCIEL READER IP2 (Rozhranní Ethernet)a SCIEL READER WF2 (Wi-Fi, IEEE 802.11 b/g/n, pouze 2,4 GHz), které pracují v pásmu 433MHz tak v pásmu 833MHz. Tyto čtečky podporují řadu protokolů, běžně používaných sw třetích stran pro smart buildings. Celou dokumentaci o používaných protokolech si můžete prohlédnout zde:  https://elainnovation.com/Active_tag_protocols. Tím umožňuje kontinuálně měřit osvětlení nebo využít příjem alarmů v případě překročení nastavených limitních hodnot.

Čtečka SCIEL READER IP2
 

U osvětlení se řada aplikací snaží bezdrátově měřit a zároveň regulovat každé svítidlo samostatně, což ne vždy dává ekonomický smysl a RFID tak může být výhodnou alternativou tam, kde je regulace osvětlení řízena centrálně. Aktivní RFID tagy lze využít nejen pro smart building pro měření teploty a vlhkosti v budovách, ale také můžeme mít dokonalý přehled o budově v reálném čase. U zelených ploch je také důležité monitorovat vlhkost a tím přizpůsobit automatický systém závlahy. Další zajímavou situací je monitoring datových center. Detekce otevření dvířek, detekce světla, snímače s analogovými vstupy pro připojení externích snímačů (např. Tlak, CO2, úniky kapalin a další). Jedná se o jednoduchý efektivní systém, který je alternativou jiných bezdrátových řešení například wifi.

Největší výhodou RFID je stávající rozšíření v mnoha  typech provozů, kde je zajišťována identifikace. Od logistiky, přes výrobu potravin, přes bezpečnostní aplikace až po zdravotnictví. Řada procesů v těchto a jiných provozech není automatizována, protože lidský faktor není možné nahradit. RFID čtečky a tagy zde plní roli kontrolního mechanizmu, kdy se jejich prostřednictvím potvrzuje, zda personál zajistil kontrolu či obsluhu pacienta, výdej léčiva a podobně. Integrace těchto systémů s IoT technologiemi je zatím budoucností, protože vývojáři se věnují spíše plně automatizovaným systémů. RFID s rozšířenou senzorikou takovou spolupráci naopak podporuje, takže čtečka supervizora potravinářského provozu může najednou sledovat zboží a suroviny, skladovací teplotu i osvětlení v hale. To vše při cenách běžné komerčně dostupných ručních terminálů a senzorů.  

Více informací získáte na stránkách výrobce: https://elainnovation.com/coin-lux.html

Pro dostupnost, cenu nebo jiné konkrétní informace kontaktujte distributora  Ryston Electronics. Popřípadě využijte přímého kontaktu na pana Michala Pavelku: michalp@ryston.cz.

Hodnocení článku: