Jste zde

Operační zesilovač s nejmenší spotřebou na trhu vhodný pro průmyslové aplikace

Operační zesilovač LMR1901YG-M se vyznačuje nejnižší spotřebou proudu a to 160 nA ve své kategorii. Je ideální volbou pro zesilování signálů senzorů teploty, průtoku, koncentrace plynu a dalších parametrů v aplikacích napájených bateriemi.

Operační zesilovač je klíčovou součástí signálového řetězce, která ovlivňuje přesnost a spotřebu energie. Hlavní funkcí operačního zesilovače je zesílení signálu snímače teploty, vlhkosti, vibrací, tlaku či průtoku pro následnou analogově-digitální konverzi. Operační zesilovač ROHM LMR1901YG-M využívá originální technologii Nano Energy, která potlačuje nárůst proudu způsobený změnami teploty a napětí a snižuje spotřebu proudu na pouhých 160 nA. To je přibližně o 38 % méně než u běžných nízkovýkonových operačních zesilovačů a nabízí tak nejnižší spotřebu proudu na trhu.

Velmi nízká spotřeba nejen prodlužuje životnost aplikací napájených bateriemi jako jsou například elektronické štítky, ale také přispívá k delší době provozu chytrých telefonů a dalších zařízení vybavených dobíjecími bateriemi. Nízká spotřeba proudu se zároveň nemění v širokém průmyslovém teplotním rozsahu -40°C až +105°C. Díky tomu lze zajistit stabilní provoz s nízkou spotřebou energie i v prostředích s kolísáním venkovních teplot jako jsou například požární hlásiče a senzory prostředí.

Mezi další vylepšení patří snížení vstupního offsetového napětí na pouhých 0,55 mV. To je snížení o 45 % oproti běžným nízko výkonovým operačním zesilovačům, přičemž je zaručen maximální posun vstupního offsetového napětí o 7µV/°C. Díky tomu lze dosáhnout vysoce přesného zesílení signálů snímače.

Operační zesilovač LMR1901YG-M je schopen provozu v rozsahu napájecího napětí od 1,7 V do 5,5 V a splňuje automobilový standard AEC-Q100, který zajišťuje stabilní provoz i v drsných podmínkách. Pro rychlé uvedení na trhl lze využít Solution Simulatoru od ROHM, jelikož je k dispozici dokonalý SPICE model, pomocí něhož si lze vše prověřit ještě před stavbou prototypu.

Příklady aplikací

  • Spotřebitelské aplikace: chytré telefony, chytré hodinky, nositelná zařízení, požární hlásiče, pohybové senzory atd.
  • Průmyslová zařízení: elektronické štítky na regálech (ESL), ruční měřicí přístroje, záznamníky dat, senzory prostředí pro IoT atd.
  • Automobilové systémy: ochrana proti krádeži senzory, záznamníky jízdy atd.

Více informací naleznete na https://www.rohm.com/products/amplifiers-and-linear/operational-amplifiers/low-power/input-output-full-swing/lmr1901yg-m-product

Hodnocení článku: