Jste zde

PML kondenzátor - Miniaturizace, vyšší napětí a vyšší spolehlivost

PML kondenzátory jsou ve srovnání s běžnými foliovými kondenzátory značně menší. Toto zmenšení bylo dosaženo zavedením polymerní technologie a použitím vakuového odpařovacího procesu k vytvoření menších elektrod a dielektrik se speciálními vlastnostmi.

Kondenzátory PML se již osvědčily v aplikacích pro zpracování zvuku jako alternativa k MLCC. Jmenovité napětí kondenzátorů PML nyní dosahuje hodnoty 200 V. Rubycon intenzivně pracuje na vývoji a jeho cílem je dosáhnout hodnoty 500 V, která se používá ve vyhlazovacích obvodech uvnitř střídačů.

Dnes je PML kondenzátor nejmenším fóliovým kondenzátorem na trhu. Jeho velikost dosahuje pouhých 1,6 x 0,8 mm a navíc jsou odolné vůči extrémně vysokým teplotám. Mohou pracovat v nechráněných konstrukcích v rozmezí -55 °C až + 125 °C, jelikož nejsou použity samozápalné materiály.

Struktura PML kondenzátoru

PML je zkratka pro polymerní vícevrstvý kondenzátor (Polymer Multi-Layer). PML kondenzátor se výrazně liší v typu dielektrika a dále ve způsobu jeho výroby. Rubycon přišel s novou technologií pro vytvoření tenké dielektrické vrstvy. Dielektrická pryskyřice použitá v PML je termoset (opak termoplastu), který má lepší tepelnou odolnost než běžný fóliový kondenzátor používající termoplastickou pryskyřici. Vnější elektroda je vyrobena z několika tenkých vrstev mědi a mosazi a spojení těchto vrstev zajišťuje kovový sprej (metallicon). Vysoká tepelná odolnost dielektrika garantuje bezpečné pájení při špičce až 260 °C.

 

Vlastnosti kondenzátoru PML:

  • Možnost povrchové montáže, malé rozměry a vysoká kapacita
  • Stabilní vlastnosti v širokém teplotním rozmezí (-55 ° C až + 125 ° C)
  • Pájení Flow / Reflow (Pb Free) díky lepší tepelné odolnosti než běžné fóliové kondenzátory
  • Riziko vznícení a kouření je vyloučeno, použité materiály nejsou samozápalné
  • Nepoužívají se žádné magnetické materiály, takže zpracování signálu podporuje původní kvalitu zvuku
  • Nedochází k žádnému piezo efektu, který eliminuje akustické rušení

 

Srovnání s MLCC a běžnými fóliovými kondenzátory

 

Informace o technologii PML: http://www.rubycon.co.jp/en/products/pmlcap/technote.html

Stránky výrobce Rubycon: http://www.rubycon.co.jp/en/products/pmlcap/catalog.html

 

Pro více informací kontaktujte distributora Codico (www.codico.com): Petr.Rocek@codico.com. Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy.

Hodnocení článku: