Jste zde

Konektorem to začíná a kabelem pokračuje. U Gb sázíme na jistotu

V životě vývojáře se nesmí podcenit spousta věcí. Mezi ty podstatné, a mnohdy neprávem opomíjené, patří i volba a správné použití elektromechanických součástek a prvků.
Význam konektorů a také jejich kabeláže poroste se zvětšující se přenosovou rychlostí metalických nebo optických spojů či příslušných vf částí, pokračující miniaturizací a složitostí celkového řešení. V tuto chvíli není prostor pro experimenty. Tady se již spoléháme na zkušenosti těch nejlepších z oboru, za které dlouhodobě promlouvají jejich výsledky.
 
 
Své by o tom mohla vyprávět i americká společnost Samtec, založená roku 1976 v New Albany ve státě Indiana. Firma působící v oblasti elektromechanických součástí se za léta vypracovala nejen v jednoho z předních světových výrobců těchto dílů, ale také zaměstnavatele pro více než 3 000 lidí. Konektory, kabely, optika, pouzdření, vf řešení – zde všude je Samtec jako doma. Své výrobní závody má přitom hned na šesti místech, v USA, Kostarice, Malajsii, Singapuru a také Číně.
 
 
Okamžitá dostupnost většiny součástek počítaná v jednotkách pracovních dnů, on-line konfigurace, nezbytné simulace, 3D modely, layouty a také nástroje podporující individuální zákaznická řešení. Prostě výběr promyšlený do detailu. K možnosti získat bezplatné vzorky pak v našich končinách přidáváme ještě podporu ze strany známého domácího distributora.
 

 

Deska není kabel. A obráceně

 
Novinek je spousta a my jsme z nich tentokrát vybrali kabelový mikrosystém FireFly™, řečí výrobce též Flyover – prostě takový „nadjezd“ nad deskou plošných spojů s pěkným výhledem do budoucna. Díky tomuto řešení pak v případě potřeby jednoduše přejdeme z mědi na optiku a ještě přitom zachováme výchozí typ konektoru spolu s motivem naší desky.
 
 
Ať již tedy budeme mezi sebou spojovat jednotlivé čipy, desky nebo rovnou celé systémy, FireFly™ nám zaručí přenosové rychlosti až 28 Gb/s. Aktuální kabelová verze přitom nabídne celkem 12 kanálů po 14 Gb/s, což po vynásobení dává celkových 168 Gb/s. Umožníme – li v případě takto nastavených rychlostí přenos dat raději nad ztrátovým prostředím desky plošných spojů (tzn. nejen materiály DPS, ale také další součásti degradující užitečný signál), můžeme se elegantně vyhnout zbytečně složitým layoutům.
 
 
Výrobce zde nezapomíná ani na nezbytný chladič a to hned v několika výchozích provedeních, pro chlazení nejen vzduchem, ale také tekutinou. Pro stávající návrhy se pak opět nabízí flexibilní podpora zákaznických řešení i v této oblasti. Produkty FireFly™ upotřebíme v celé řadě (průmyslových) aplikací a výpočetní technika, servery, testery, telekomunikační systémy, switche a routery, úložiště a datová centra, lékařská elektronika, videotechnika nebo zobrazování s vysokým rozlišením, to je pouze dobrý začátek. A Samtec zde pamatoval také na vývojovou desku pro vyzkoušení aktivně běžícího systému v reálném čase (FireFly™ Evaluation Kit, 12 kanálů, 25 Gbps).
 
 

Jdeme vybírat

 
Blíže se s nabídkou amerického výrobce seznámíte na stránkách www.samtec.com. V případě zájmu o produkty nebo nabídku řešení „na míru“ neváhejte kontaktovat distributora, společnost Macro Weil (www.macroweil.cz).
 
 
Hodnocení článku: