Jste zde

Touch Surface: Tlačítko, které není vidět

Stejné zadání může přinést různá řešení. Zatímci někteří výrobci řeší ovládání nad povrchem, jiní volí skrytí ovladače pod povrch. Že to jde i u kamenné desky ukazuje Touch surface od rakouské firmy Loxone.

Udělat ovládací plochu z čehokoliv se stává skutečností. Loxone zvolila metodu kapacitního snímání povrchu. Tato metoda má omezeni v tloušťce materiálu, na kterém má být snímání provozováno. Jiný princip je tzv. optická clona generovaná laserem a zpětné vyhodnocování odrazu paprsku umožňuje snímat dotyk a pohyb bez ohledu na materiál povrchu. Dle mého názoru kapacitní snímání je vhodné pro detekci tlačítka, které je v inteligentní domácnosti často používané. Rozsvěcování světel, nastavení žaluzie, zamykání/odemykání atd. Kdežto laserové snímání je vhodné pro detekci pohybu prstu čili rozšíření funkcionality tabletu či pracovního PC. 
 

Pět dotykových ploch stačí pro ovládání veškerého vybavení. Každá dotyková plocha může ovládat něco jiného. Doporučení je: Velká plocha ovládá světla, menší ovládají hudbu a stínění. Dotyková plocha Loxone Touch Surface je vybavena aktivačním tlačítkem, takže se nemůže stát, že si při vaření omylem spustíte rádio nebo vytáhnete žaluzie. Dotknutím se aktivačního tlačítka odemknete používání ovládací plochy po nastavenou dobu, po uplynutí doby se plocha opět zamkne. Aktivační tlačítko lze použít i pro jiné funkce než jen aktivace. Například s ním můžete spustit odsavač par. Stavové LED diody lze nastavit tak, že zobrazují zbývající čas, po který je Touch Surface aktivní. Jednoduše vložíte optická vlákna (jsou součástí balení) do otvorů v povrchu, pod kterým je Touch Surface umístěn. To už je zásah do povrchového materiálu. Sami si můžete zvolit, zda má Touch Surface při dotyku odpovídat zvukovým efektem.

Existují dvě verze Loxone Touch Surface - Tree a Air. Technologie Tree a všechny produkty Tree jsou Plug&Play a dokonale fungují se všemi komponentami Loxone. Díky flexibilní kabeláži je uvedení do provozu dokončeno během několika okamžiků. Pro ty, kteří mají rádi inteligentní bydlení a tím i životní pohodu je k dispozici bezdrátová technologie Loxone Air, která je ideálním řešením pro všechny rekonstrukce a renovace.
 

Technická specifikace

Napájení: 9–28 V DC PELV  Verze Air navíc pomocí baterie
Max. tloušťka materiálu: 30 mm
Spotřeba ve StandBy: 67 mW max. 133 mW (LED)
Provozní teplota: 0–55 °C
Vlhkost vzduchu: 95 %
Stupeň krytí: IP 20
Průřez drátu (pro 24 V): 0,14–1 mm²
Délka odizolování kabelu: 7 mm
Integrace Push-in-Technology
Frekvence: Technologie Air 868 MHz (SRD band Europe), 915 MHz (ISM Band Region 2)
Rozměry: 304 × 115 × 15 mm

 

Jednoduchá montáž

Díky kvalitní lepící pásce 3M lze Touch Surface připevnit na hladký a odmaštěný povrch bez použití šroubů. Pro spolehlivou a dlouhodobou instalaci však doporučují připojit Touch Surface pomocí šroubů na spodní stranu stolu na pěti vyznačených místech.

 

Odkazy:

 
 

 

Přílohy: 
Hodnocení článku: