Jste zde

Automobilový PSoC 4 HVMS pro dotykové HMI a další aplikace inteligentního snímání

Mikrokontrolery PSoC 4 HVMS vynikají svou bezpečností, jelikož splňují standard ISO21434 a jejich obrovskou výhodou je integrovaný 12 V regulátor napětí. Není tedy nutný žádný externí komponent pro konverzi napětí. To značně zjednodušuje použití v automobilovém průmyslu a lze jej použít i tam, kde je velmi omezený prostor pro elektroniku.

V automobilovém průmyslu hraje zabezpečení a funkční bezpečnost důležitou roli i na aplikacích s mikrokontrolery nižší třídy. Mechanická tlačítka se nahrazují dotykovými plochami, které splývají s kokpitem nebo volantem. Na elektronické obvody není dostatek místa a tak roste poptávka po vysoce integrovaných obvodech. K tomuto účelu vznikla rodina automobilových mikrokontrolerů PSoC 4 HVMS, která obsahuje 12 V regulátor a LIN/CXPI transceiver s pokročilými analogovými funkcemi (CAPSENSE a indukční snímání).

Mikrokontrolery jsou v souladu s ISO26262 a připraveno pro Standard kybernetické bezpečnosti pro automotive ISO21434, který na předchozí standard navazuje a rozšiřuje jej. Mikrokontrolery jsou určeny pro dotyková automobilová HMI tlačítka, posuvníky a touchpady pro ovládání HVAC, vnitřního osvětlení, elektricky ovládaných oken/střešních oken nebo klik dveří. Ve volantech lze PSoC 4 HVMS použít pro snímání dotyku a také pro bezpečnostní funkci hands-off ( detekci jízdy bez držení volantu). Integrovaný modul CAPSENSE nejnovější generace umožňuje funkci proximity (detekci přiblížení), která je určena pro detekci cestujících. Součástí modulu CAPSENSE je také podpora funkce „foot kick control“ čili otevírání zadních dveří pomocí pohybu nohy. Kromě aplikací HMI je možné PSoC 4 HVMS použít také v senzorových aplikacích jako je snímání hladiny kapaliny, snímání Wheatstoneova můstku nebo v jednoduchých aktuátorech pro řízení osvětlení či topení.

Řada PSoC 4 HVMS má kvalifikaci AEC-Q100 a je nabízena v malých pouzdrech QFN. Integrované obvody v řadě nabízejí škálovatelnost a kompatibilitu pinů. Shoda s ISO26262 ASIL-B zajišťuje bezpečný provoz i při teplotách 125 °C. Rodina je založena na procesorech ARM Cortex-M0+ s Flash pamětí až 128 KB a 16 KB paměti SRAM. Mikrokontrolery lze napájet přímo z 12V baterie a zahrnují LIN a CXPI PHY. Pro aplikace kapacitního snímání podporuje zařízení nejnovější technologii CAPSENSE 5. generace s osmkrát lepším SNR než předchozí generace. Dále obsahuje 12bitový SAR ADC převodník, dva operační zesilovače a nízkopříkonové komparátory.

Řadu mikrokontrolerů PSoC 4 HVMS doprovází komplexní softwarová podpora včetně knihovny automobilových periferních ovladačů (AutoPDL), knihovny automobilového middlewaru pro CAPSENSE a knihovny bezpečnosti (SafeTlib) pro Automotive PDL. Softwarový balíček byl vyvinut v souladu s procesy vývoje softwaru pro automotive, včetně kódovacích standardů ASPICE, MISRA2012 AMD1 a CERTC. Softwarový balíček PSoC 4 HVMS je v souladu s ISO26262 a byl vyvinut jako bezpečnostní prvek pro aplikace s bezpečnostními cíli až po ASIL-B. To vše výrazně urychluje dobu uvedení na trh. Vzorky PSoC4 HVMS jsou již nyní k dispozici a to mikrokontrolery s Flash pamětí 64 K a 128 K. Očekává se, že série půjde do výroby v již v tomto roce.

Více informací je k dispozici na https://www.infineon.com/psochv.

 

Hodnocení článku: