Vylepšování Altium Designeru 2013 se z jedné části zaměřuje na spolupráci s inovovanou technologií Altium Vault a z druhé části samozřejmě přináší nové funkce přímo pro návrh plošných spojů. Pojďme si ukázat výběr několika zajímavých novinek.
Vylepšení Altium Designeru pro návrh plošných spojů
Prvním a asi nejvýraznějším vylepšením Altium Designeru je tzv. PCB Design View (wiki). Jedná se o detailní náhled na vybranou část plošného spoje, který umožňuje nastavení zobrazených vrstev, zvětšení zobrazení a i zrcadlení zobrazení. Je tak výbornou pomůckou při tvorbě dokumentace plošného spoje, kde můžete zvýraznit kritické části nebo jednoduše na jednom listě dokumentace zobrazit přední i zadní pohled na plošný spoj. Mimo toho Design View může být vytvořeno i z jiného než aktuálního dokumentu (zadá se cesta k jinému PcbDoc souboru) a dokumentace tak může zdůraznit provázanost několika různých desek najednou.
Altium Designer 2013 (13.2) – detail desky pro dokumentační účely zobrazený pomocí PCB Design View
Další velkou pomůckou je nový typ dokumentu nazvaný Active BOM (*.BomDoc, wiki) . Tento dokument do sebe načte seznam všech součástek použitých v projektu, a umožňuje k nim velmi pohodlně vybrat dodavatele, od kterého budou součástky pro tento konkrétní projekt nakoupeny, a automaticky kontroluje, zda jsou skladem v požadovaném množství a jejich aktuální cenu pro daný počet vyráběných kusů.
Altium Designer 2013 (13.2) – výběr dodavatele součástky pomocí BOM katalogu v dokumentu Active BOM
Většinu těchto funkcí AD 2013 již obsahuje nějakou dobu, nicméně pomocí Active BOM jsou informace shrnuty do jednoho místa a navíc je tu velmi praktická možnost do seznamu součástek přidat i další součástky, které (prozatím v době plánování projektu) nejsou zahrnuty ve schématu nebo ani nebudou ve schématu uvedeny (spojovací materiál, kabely, obal) a dokonce i činnosti spojené s výrobou zařízení (cena osazení, cena testování apod.). Výsledkem je nejenom kompletní soupiska součástek s detaily o tom kde kterou součástku objednat, ale i velmi kvalifikovaný odhad celkové ceny zařízení a porovnání s nastaveným cenovým stropem pro daný počet kusů vyráběných v sérii. Active BOM také částečně souvisí s Altium Vaulty, nicméně Active BOM lze používat i kompletně bez Altium Vaultu.
Poslední dlouho očekávanou inovací je Live Drill Table (wiki). Jak je patrné z názvu, jedná se o tabulku vrtaných otvorů pro výrobu plošného spoje. Tato tabulka obsahuje zástupné symboly pro jednotlivé průměry děr na plošném spoji. Tabulka legendy vrtacího výkresu je neodmyslitelnou součástí každého návrhového prostředí pro plošné spoje a je i v Altium Designeru od jeho počátku. Nyní jsou však údaje v tabulce aktualizovány okamžitě při změně na plošném spoji. V tabulce je indikováno zda jsou průměry děr finální nebo před prokovením, také jsou uvedeny parametry případného frézování a tabulka navíc umožňuje zadat další uživatelské parametry (speciální požadavky, poznámky), čímž je vytváření vrtacích předpisů daleko jednodušší než dříve.
Altium Designer 2013 (13.2) – tabulka legendy vrtacího výkresu průběžně aktualizovaná během kreslení plošného spoje Live Drill Table
Technologie Altium Vault
Altium Designer Roadshow
- Přijměte pozvání distributora produktů Altium, společnosti Retry s.r.o., na bezplatný seminář Altium Designer Roadshow, kde se seznámíte se vším, co vám může zjednodušit a zkvalitnit práci při vývoji nových elektronických zařízení.
- Seminář se koná ve dnech 4. až 6. 6. 2013 a to postupně v Praze, Brně a Bratislavě. Podrobnosti k přátelskému setkání s množstvím zajímavých informací naleznete na registrační stránce.
- Nevíte, co si představit pod pojmem Altium Designer Roadshow? Podívejte se na reportáž z jedné z předchozích Roadshow.
Při dokončení základní verze Altium Vaultů byl stanoven podrobný plán, v jakém pořadí se bude postupovat při doplňování dalších funkcí pro firemní použití. Tento plán vývoje je označován jako Altium Vault Development Roadmap. V současné chvíli se vývoj blíží ke konci druhé fáze vylepšování, které poznáte především v podobě možnosti napojení knihovních součástek na firemní sklad (wiki). Prostřednictvím tohoto napojení může dříve zmíněný dokument Active BOM, ale i jiné části AD 2013, získávat informace o typech, množství a ceně/hodnotě součástek dostupných přímo ve vaší firmě. AD 2013 navíc obsahuje již automatický konvertor starších knihoven databázového typu právě na knihovny hostované ve Vaultu. Za účelem konverze 1:1 již Vault umí obsáhnout i simulační modely pro obvodové simulace a je tak plnohodnotnou náhradou populárních databázových knihoven. V nejbližší budoucnosti se však můžeme těšit i na další vylepšení schopností komponent ve Vaultu.
Společně s těmito úpravami byl jak Vault, tak i AD 2013 upraven, aby se snáze používal při vytváření součástek, při jejich hledání (možnost třídit a filtrovat výsledky hledání, wiki) a i jejich vkládání do projektu (vkládání z Vault Exploreru metodou drag&drop). Stejně tak se podstatně zlepšila možnost aktualizace součástek použitých v projektu z Vaultu. Během tohoto kroku je velmi přehledně zobrazeno, které součástky se ve Vaultu nacházejí v novější revizi než je revize použitá v daném projektu. Díky těmto úpravám je Vault snadněji použitelný.
Altium Designer 2013 (13.2) – pokročilé vyhledávání, filtrování a třídění výsledků vyhledávání v knihovnách hostovaných Vaultem
Altium Designer 2013 (13.2) – drag&drop vkládání součástek z knihovny hostované v Altium Vaultu
Vault Server se mimo přímých funkčních vylepšení také rozvíjí po stránce vlastní administrace. Administrační rozhraní nabízí jednodušší a širší možnosti správy uživatelů Vaultu. Je možné využívat funkcí domény a také jednoduše migrovat Vault Server na jeho nově vydávané verze.
Kompletní informace o novinkách v Altium Designeru 2013 naleznete na Altium Wikipedii
Pozvání na Altium Designer Roadshow
Jak vidíte, tak okolo Altium Designeru je rušno. Pokud vás zajímají další podrobnosti, přijměte pozvání distributora produktů Altium, společnosti Retry s.r.o., na seminář Altium Designer Roadshow, kde se seznámíte se vším, co vám může zjednodušit a zkvalitnit práci při vývoji nových elektronických zařízení. Seminář se koná ve dnech 4. až 6. 6. 2013 a to postupně v Praze, Brně a Bratislavě.
Na bezplatný seminář Altium Designer Roadshow 2013, jinak také přátelské setkání s množstvím zajímavých informací, se můžete přihlásit již nyní. Podrobnosti naleznete na registrační stránce.
Nevíte, co si představit pod pojmem Altium Designer Roadshow? Podívejte se na reportáž z jedné z předchozích Roadshow.