Jste zde

Sbíráme energii ve velkém. SolarMagic, Genesis a EBV Elektronik

V životě vývojáře kromě výrobců napevno zakotvili též distributoři. Říkáme si o lepší cenu, vznášíme dotazy a také se inspirujeme.
Naše aktuální téma věnované Energy Harvestingu dnes rozšíříme o nesrovnatelně větší výkony. Vždyť i o ně se musíme starat s náležitou péčí.
 

 

SolarMagic: kouzlo čipsetu na výsluní

 
Chráněné označení SolarMagic nás zavede zpátky do společnosti Texas Instruments. Jedná se o rodinu integrovaných obvodů vyvinutých s ohledem na podporu obnovitelných zdrojů energie (Renewable Energy Grade), kde bude mít za cíl zvýšit spolehlivost a zjednodušit návrh fotovoltaických (PV) systémů typu nejrůznějších optimizérů výkonu, kontrolérů určených pro nabíjení akumulátorů, mikroinvertorů a dalších. Zmíněný čipset proto zahrnuje kontroléry, budiče hradel, regulátory napětí a v neposlední řadě též nezbytné snímací a detekční prvky.
 
Obr. 1: Příklad zapojení s obvodem SM72442 (Programmable Maximum Power Point Tracking Controller for Photovoltaic Solar Panels)
 
Jak již název napovídá, smyslem bude vytěžit ze solárního systému maximum dostupné energie a brzy tak dosáhnout návratnosti vložené investice, případně také v řadě topologií či aplikací zcela nezávisle řešit jejich konkrétní potřeby. Netřeba zvlášť zdůrazňovat, že navzdory neustálému zdokonalování musí dnešní solární panely stále řešit otázku snížené výkonnosti způsobené stárnutím, nepřizpůsobením, zastíněním apod. A to je právě prostor pro obvody SolarMagic, které bez ohledu na provozní potíže okolních polí umožní dosahovat špičkového výkonu v případě kteréhokoli panelu. Využijí k tomu třeba možností lokálního sledování v bodu maximálního výkonu – MPPT (na HW serveru jste mohli číst též Od solárního panelu si žádejte maxima. A když už, tak jen ta skutečná).
 
Od součástek této třídy si však budeme žádat především vysokou spolehlivost a také výdrž. V úvahu přitom bereme předpokládanou životnost fotovoltaických modulů, která by mohla překročit i čtvrt století, spolu s ne příliš vlídnými poměry, např. na střechách budov – od extrémního chladu až po sežehující žár. S rodinou obvodů SolarMagic SM724x, SM722x, SM723x a SM725x se pak můžete blíže seznámit na stránkách distributora, společnosti EBV Elektronik, další informace si pak, včetně referenčních návrhů, aplikačních poznámek a řady dalšího, vyhledáte na webu TI zde.



EBVchips Genesis aneb jak vzniká nový čip


Podpoře obnovitelných zdrojů energie se EBV Elektronik rozhodně nevyhýbá, ostatně vlastní názor si uděláte nejlépe sami na http://renewableenergies.ebv.com/. Postupně se tak můžeme dostat až k obvodu – modulu Genesis (Boost-Bridge IGBT Module with SiC Diodes for Efficient Inverters), kompletnímu výkonovému stupni určenému pro jednofázové fotovoltaické invertory s IC = 50 A a VCES = 600 V.
 
Obr. 2: Zjednodušené zapojení modulu Genesis: MPPT Boost + DC/AC Inverter (dokumentace ke stažení níže)
 
Pozornému čtenáři nepochybně neuniklo „nestrojově“ znějící pojmenování produktu. A bude mít pravdu. Jedná se totiž o další přírůstek ve skupině tzv. EBVchips – vlastních polovodičových řešení, vyvinutých s a zejména pro zákazníky distributora, společnosti EBV Elektronik. Co si pod tímto „prvenstvím“ ale máme představit?
 

 
Produkty vyráběné tradičními dodavateli (v tomto případě Vishay, je jich však více) takto naplňují speciální požadavky zákazníků, které s již dostupnými prvky stále nedokázali pokrýt. Proč tedy ztrácet čas s produkty a technologiemi, které mé aplikaci nevyhovují naprosto přesně? A nebudou to jen čipy, distributor zde myslí na integrované obvody, moduly, desky, diskrétní polovodiče a také celá hardwarová a softwarová řešení. Vše nezbytné si přitom nadefinuje EBV společně se zákazníky a také dodavateli. Vývojář se navíc nemusí ničeho obávat, protože bude pamatováno i na technickou podporu příslušných specialistů. Více na http://www.ebv.com/chips nebo v přiloženém videu. A o tom, že v EBV Elektronik umí kráčet vlastní cestou, jste si na HW serveru mohli přečíst i v článku Posviťte si na výrobce Cortexů. Nástroj není pouhou brožurou, zní z EBV.
 
 

Čím dříve, tím lépe

 
Nejen toto, ale též mnoho dalšího najdete přímo na stránkách www.ebv.com. Strohý fakt, že jsou moderní postupy stále složitější, již známe. Zde však na nás čeká silný tým složený z 226 specialistů prodeje a 112 dalších odborníků na technologie, kteří rádi pomohou ve kterékoli fázi projektu. Není se ostatně čemu divit, vždyť optimalizace času a také nákladů se odvíjí již od výchozí představy nového produktu. Také se říká, že 90 % všech nákladů spolu s většinou problémů, které se nám objeví v pozdější fázi vývoje, má svou příčinu někde na začátku a se samotným nákupem součástek zase tolik nesouvisí. Proto se nebojíme konzultovat a ptát pokud možno co nejdříve, zejména když se svými odbornými znalostmi, tzv. know-how, distributor rád pochlubí!
 
 
Zdroj: EBV, TI

 

 

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon genesis.pdf1.14 MB
Hodnocení článku: