Podobně jako loni (na HW.cz jste v roce 2014 mohli číst Prošli jsme se po AMPERu. V Brně již počtvrté) vyrážíme mezi stánky i letos. Přidejte se k nám:
Fotografie: Jan Robenek a Ester Robenková, HW.cz
Společnost ELKO EP se na trhu domovních i průmyslových elektroinstalací pohybuje již více než 20 let. Poslední dobou zaznamenala dynamický rozvoj také oblast inteligentních elektroinstalací, ve které již sedm let vyvíjí a uvádí na trh systém iNELS smart home solutions.
Mateřská společnost se postupem času rozrostla o osm poboček – Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rusko, Ukrajina, Německo a nejnověji Španělsko a Rakousko. Současně firma exportuje do 60 zemí celého světa a její výrobky můžete najít pod značkami zvučných jmen (Schneider Electric, EATON, HAGER, Siemens, NIEAF SMITT).
Když se jednoho dne zjistilo, že Číňan není schopen vyrobit žárovku v požadované kvalitě a každý jeho vzorek fungoval jinak, rozhodli se v ELKO EP udělat si ji nakonec sami. Stojí sice víc, ale funguje spolehlivě. Výrobce na ni dává záruku pět let, v Číně nedostanete žádnou. Na HW serveru čtěte též Výchova ledek v Čechách. RF RGB LED není jen barevný výkřik do tmy.
Více na stránkách www.dumpodpalcem.cz aneb, jak praví v Holešově, i váš dům se může „blejsknout“ nebo čekat „v teple“.
Letošní ročník veletrhu čekala zásadní novinka. Vůbec poprvé byla ve výstavnictví v ČR předvedena nová technologie Bluetooth® SMART Beacons, tj. systém chytrých elektronických majáků, které umí komunikovat s mobilními zařízeními ve svém okolí a zobrazit na nich cílené nabídky (viz také článek Majáky rozsvítí mobilní zařízení. Na veletrhu AMPER 2015).
Spoty dokáží zaslat zprávu ve chvíli, kdy se uživatelé dostanou do jejich blízkosti, stráví v jejich okolí určený čas nebo naopak jejich dosah opustí. Rozeznají také opakovanou návštěvu. Právě kombinace těchto scénářů umožňuje cílit na konkrétní zákaznické skupiny.
Majáky lze využít všude tam, kde je použita technologie iBeacon. Podporují bezdrátové přenosy senzorických údajů a mnoho dalších aplikací využívajících bezdrátovou komunikaci Bluetooth Low Energy (BLE, v 4.0).
Systém je předem naprogramován a připraven k použití v náročných venkovních podmínkách. Standardně dodávaný hardware a firmware lze pak snadno modifikovat pro většinu aplikací. Nechybí ani vývojový kit. Spotřeba pod 20 μA umožňuje s vestavěnou knoflíkovou baterií CR2032 více než 18měsíční provoz.
Systém je předem naprogramován a připraven k použití v náročných venkovních podmínkách. Standardně dodávaný hardware a firmware lze pak snadno modifikovat pro většinu aplikací. Nechybí ani vývojový kit. Spotřeba pod 20 μA umožňuje s vestavěnou knoflíkovou baterií CR2032 více než 18měsíční provoz.
A není náhodou, že je celý projekt úzce spjat právě s firmou ASICentrum s.r.o., jejíž název se odvozuje od „Application Specific Integrated Circuits“ neboli zákaznických integrovaných obvodů (www.asicentrum.cz).
Společnost si zakládá na zkušenostech v oblastech digitálních, analogových a zvláště smíšených systémů (mixed-mode, digital/analog). Má experty na technologii RFID ve všech frekvenčních pásmech, kromě vlastních čipů vyvíjí RFID čtečky pro nejrůznější aplikace a poskytuje následnou technickou podporu. Úspěšně ukončila kompletní vývoj IO pro senzory tlaku, teploty a zrychlení, dále různých komunikačních obvodů, procesorů i složitých jednočipových SoC systémů. Mezi další příklady specializací patří programovatelné filtry, A/D a D/A převodníky, zákaznické CMOS obrazové senzory, číslicové zpracování signálu apod.
Stále se pohybujeme v (nejzajímavější) hale V protkané desítkami majáků. Členové IQRF Alliance Protronix, CIS a Microrisc zde představili kompletní řešení pro sběr a vizualizaci dat ze senzorů měřících CO2, relativní vlhkost a teplotu vzduchu. Propojení bezdrátové komunikace IQRF, kombinovaného senzoru, cloudových služeb a ethernetové či GSM brány vzniklo během pouhých sedmi týdnů.
Vývojáři jednoduše zapojili bezdrátový modul IQRF DCTR-52DA pomocí SIM konektoru do senzoru a jako komunikační rozhraní použili UART. Díky tomu pak provedli jen minimální modifikace hardwaru původního čidla a úpravy komunikačního protokolu prakticky nemuseli řešit. Na nový produkt již v Protronixu přijímají objednávky (www.protronix.cz).
CIS jako poskytovatel služeb IQRF Cloud rychle realizoval on-line grafy měření hodnot v reálném čase. Tím pádem si aktuální hodnoty kvality ovzduší může prohlédnout kdokoli a kdekoli. Vizualizace byla připravena pro měření kvality vzduchu přímo na veletrhu - zde je vše v naprostém pořádku. Alarmující však bude situace v samotném Microriscu. Nadlimitní koncentrace CO2 zde má nejen výroba, ale především účetní :) Programátoři dýchají zdravě, mají taky nejchladněji. Na HW.cz čtěte též S čidlem CO2 odhalíte dusnou atmosféru. Na výstavě i doma v ložnici.
Společnost Keysight Technologies představila novou generaci obvodových analyzátorů řady ENA s modelovým označením E5080A s intuitivním grafickým uživatelským rozhraním a využitím 12,1” dotykové obrazovky.
Dynamický rozsah 147 dB je o více než 10 dB lepší v porovnání se starším modelem. Interní generátory mají nyní výstupní výkon v rozsahu od -90 do +15 dBm a šum dosahuje hodnoty pouhých 0,0015 dBrms. Zásadně take vzrostla rychlost měření.
Obvodové analyzátory ENA E5080A jsou dostupné v celkem šesti provedeních se dvěma nebo čtyřmi porty a frekvenčním rozsahem od 9 kHz do 4,5 GHz, 6,5 GHz nebo 9 GHz.
A stranou zájmu nezůstávají ani precizní stolní multimetry řady TrueVolt. Nové modely s označením 34465A a 34470A jsme na HW serveru představili v článku Keysight TrueVolt: nové rychlé digitální multimetry. 7 ½ model 34470A (na obr.) vykazuje přesnost měření stejnosměrného napětí 16 ppm. Více na www.htest.cz.
Firma Meatest představila novou řadu programovatelných odporových dekád M64x coby náhradu za starší modely M602 a M602A. Novinky přináší moderní uživatelské rozhraní převzaté z řady M63x, vyšší zatížitelnost a také funkce Open / Short jsou nyní standardní součástí dekády. Více na www.meatest.cz.
Odporová dekáda M642 (0,1 Ω až 20 MΩ, na obr.) bude mít na nejnižších rozsazích rozlišení 1 μΩ a nabídne přesnost 0,02 %.
O novinkách Huawei jsme na HW serveru psali začátkem týdne (Huawei Technologies odtajní novinky. Již zítra na brněnském Výstavišti). Brněnská premiéra tak startuje prodej nových M2M řešení (nejen) pro průmyslové aplikace ve východní Evropě.
LTE modul ME909u-523 (Mini PCIe, na obr.) je speciálně určen pro řadu M2M průmyslových aplikací jako jsou telematika, monitorování vozidel, mobilní platební terminály, průmyslové routery, bezpečnostní aplikace, průmyslové PDA apod. Podporuje rychlost stahování až 100 Mbps a rozšířené vlastnosti jako je FOTA, USSD nebo rozšířenou sadu AT příkazů. Více na m2m.huawei.cz.
Návrhové prostředí Altium Designer čtenáři HW serveru dobře znají. Jeho verze 15.0 spatřila světlo světa koncem minulého roku a na tu předchozí navazuje především v rozšiřování možností PCB editoru a možností pro generování ucelených výrobních dat (www.edatools.cz).
AD 15.0 přineslo jako hlavní vylepšení PCB editoru slibované vytváření tzv. xSignals (původně označované jako Pin Pair). Jedná se o vytváření dvojic vývodů ze součástek, mezi kterými AD určuje vzájemnou vzdálenost. Tato funkce byla nakonec dopracována do ještě lepšího stavu, než se původně předpokládalo. Jednotlivé piny mohou být z odlišných spojů Net a z jednoho pinu lze vytvářet neomezené množství xSignals. To pokrývá situace, které často nastávají, tedy, že mezi piny dvou integrovaných obvodů je vložen sériový rezistor nebo kondenzátor, a že z jednoho pinu signál cestuje do několika obvodů najednou (T větvení, fly-by topologie, daisy chain atd.).
Založení podniku Tesla Blatná (www.tesla-blatna.cz) se datuje k roku 1958. Na téměř šedesátiletou tradici výroby odrušovacích prostředků pro motorová vozidla, součástek a dílů pro elektroniku a elektrotechniku navazuje současná produkce akciové společnosti. Stávající soukromá firma se zabývá vývojem, výrobou a prodejem dílů pro motorová vozidla, elektronických součástek, dílů a zařízení a strojní výrobou. Na uvedených činnostech se podílí přibližně 380 zaměstnanců ve výrobě a souvisejících podpůrných útvarech. Zhruba polovinu z celkové produkce činí export.
Elektronickými součástkami zde rozumí výkonové rezistory, odrušovací tlumivky, fotorezistory a optrony. Pod senzory si pak představíme čidla teploty, vlhkosti nebo též kombinované senzorové platformy. Motorovým vozidlům pak výrobní program nabídne zapalovací kabely pro osobní automobily, odrušovací moduly, ploché a páskové pojistky nebo pojistkové skříňky a držáky pro ploché pojistky.
Největším nebezpečím pro správnou funkci komunikace po silové elektroinstalaci 230 V s využitím protokolu PLCBUS budou rušivá napětí přicházející z distribuční sítě. A přesně to je prostor pro odrušovací filtr pro inteligentní domácnosti a kanceláře. Docela ojedinělé 3fázové řešení takového prvku vyvinula a na trh uvedla firma Almeto. Jmenuje se SFIH 35, trvale snese jmenovitých 35 A a poctivé provedení dokládá i jeho hmotnost přes 5 kg. Český výrobce mu věří natolik, že jej rovnou přihlásil do soutěže Zlatý AMPER.
Nemyslíme si, že po přečtení těchto řádků začnete filtru automaticky věřit i vy. Měli byste si ho proto zdarma a nezávazně zapůjčit a sami si tak vyzkoušet jeho účinky. Půjčovna odrušovacích prvků zde funguje již dva roky. S celkovou nabídkou výrobce se pak seznámíte na www.almeto.cz.
A ještě něco. Almeto, to je tak trochu i Muzeum kutilství Polná. Koukněte, co dokázali kutilové v době totalitní, na www.muzeumkutilstvi.cz.
A u „motorek“ ještě chvíli zůstaneme. Tentokrát ale z opačného profi soudku a s elektrickou zástrčkou. Pardubická firma Awos, orientující se na vývoj a výrobu průmyslové elektroniky, se v hale F pochlubila spoluprací na futuristicky vyhlížejícím přibližovadle Johammer J1, vyvinutém a vyráběném v sousedním Rakousku.
Awos (www.awos.cz) nabízí vývoj a výrobu elektronických dílů a zařízení v oblastech lékařské techniky, radiokomunikací, leteckých přístrojů, speciální elektroniky nebo též potravinářském, textilním a strojírenském průmyslu.
S elektřinou se však dá mířit ještě výš a experimentální letoun VUT 051 RAY s elektrickým pohonem toho budiž důkazem. Jeho první let se konal 20. srpna 2014, trval 27 minut a celková kapacita akumulátorů (Li-ion Panasonic 3,6 V / 3,1 Ah, celkem 3 060 článků, nom. zásoba energie 34 kWh / 140 kg) při něm nebyla využita.
Letoun pohání synchronní motor s permanentními magnety. Vzletový výkon činí 53 kW a ten jmenovitý pak 40 kW.
Vše bylo navrženo podle přísnějších požadavků leteckých předpisů (pro vyšší kategorie letounů), pod dohledem Úřadu pro civilní letectví, a v konstrukci byla aplikována celá řada opatření zvyšujících spolehlivost nové pohonné soustavy.
Experimentální letoun vznikl jako výsledek výzkumné spolupráce VUT v Brně (www.vutbr.cz) a společnosti Jihlavan airplanes, s.r.o. (výrobce malých sportovních letadel) a slouží k ověření možností elektrického pohonu v letectví. Díky svému rozpětí 9,9 m jej na Výstavišti nešlo přehlédnout.
Křídla zde nikomu stříhat nebudou, vlasy však ano. A bude se tam i mýt, foukat nebo barvit. Společnost LAPP KABEL s.r.o. (http://lappczech.lappgroup.com/) chce návštěvníkům ukázat, že není jen dodavatel kabelů a jejich příslušenství, ale přináší též systémová řešení. Významnou letošní novinkou je zprovoznění LAPP e-SHOPu.
V duchu motta „Stříháme zdarma vlasy i kabely na e-shopu“ nabízí po celou dobu konání veletrhu bezplatný střih, ať už se bude jednat o vlasy v kadeřnictví na stánku nebo kabely v rámci objednávek realizovaných prostřednictvím e-SHOPu.
K projektu AMPER Fórum 2015 se letos připojil i HW server. Na domovské stránce www.hw.cz jste tak mohli po všechny výstavní dny sledovat živé vysílání přímo z místa dění.
Příštím rokem se v Brně sejdeme opět v březnu, 15. - 18. 3. 2016. Vše podstatné sledujte na HW serveru nebo klikněte na www.amper.cz.