Jste zde

8bitové a 32bitové MCU pod jednou vývojovou platformou

32bitové MCU jsou ideální pro složitější a výpočetně náročné úlohy jako je například strojové učení nebo rozpoznávání slov. Existují však mnohem jednodušší úlohy, které nevyžadují tak velký výpočetní výkon. Zde najdou uplatnění právě 8bitové mikrokontrolery.

Pro vývoj aplikací s 8bitovými a 32bitovými MCU bylo potřeba používat dva různé typy vývojového nástroje. Proto se často používaly 32bitové MCU, i když nebyly vzhledem k výkonu aplikace potřeba. Proto Silicon Labs přichází s tím, aby 8bitová řada MCU BB5x a 32bitová řada MCU PG2x používala jednu vývojovou platformu, a to Silicon Labs Simplicity Studio, která obsahuje všechny potřebné nástroje jako jsou kompilátory, integrovaná vývojová prostředí a konfigurátory.

Tato vývojová platforma se rovněž používá pro bezdrátové SoC. To výrazně zjednodušuje a urychluje schopnost výrobců zařízení uvádět na trh širokou škálu zařízení. Mnoho spotřebních produktů jako jsou například elektrické zubní kartáčky, se dodávají s a bez možnosti bezdrátové konektivity. Připojitelné verze jsou ideální pro spotřebitele, kteří chtějí vše sledovat na mobilním telefonu, zatímco nepřipojitelná verze je určena pro ty, kteří si chtějí jen čistit zuby. Pro vývojáře to znamená, že mohou vyvíjet obě varianty v jedné vývojové platformě.

Nová rodina BB5x obsahuje nejvýkonnější 8bitové MCU na trhu, protože frekvence jádra C8051 je 50 MHz. To je o 36 % více výpočetního výkonu než jakýkoli jiný 8bitový MCU. Řada BB5 podporuje širokou škálu napájecího napětí, a to od 1,8 do 5,5 V. Toto napěťové rozpětí vyhovuje aplikacím napájeným z knoflíkové baterie. Navíc díky velmi malé spotřebě vydrží spolehlivě pracovat v terénu několik let. Mikrokontrolery jsou k dispozici v různých velikostech, a to od 2 x 2 mm (BB50) po 3 x 3 mm (BB51 a BB52). K dispozici jsou varianty s 9 až 29 GPIO, 12bitovým analogový převodník se 5 až 16 kanály, 4 až 16 kB Flash paměti a 0,5 až 2,3 kB paměti RAM.

Vlastnosti řady BB5x:

  • 8bitové jádro C8051 s maximální pracovní frekvencí 50 MHz
  • Až 29 multifunkčních, 5 V I/O pinů
  • 12bitový analogově digitální převodník
  • 2 x analogové komparátory, Integrovaný teplotní senzor
  • 3-kanálový PCA s PWM, 3-kanálový PWM motor
  • 4 x 16bitové časovače, 2 x 8bitové časovače
  • 2x UART & SMBus/I2C, SPI se 4bajtovým FIFO
  • 4 x konfigurovatelné logické jednotky

Více informací naleznete na: EFM8 BB5 8-bit Microcontrollers

 

Hodnocení článku: