Jste zde

Amper do pátku, Ampera na celý víkend

Čtyřdenní veletrh nejnovějších technologií, Amper 2013, otevírá své haly P, V a F brněnského Výstaviště již v devět hodin. Svátek všech elektrotechniků začíná.
Technický pokrok a inovace zde bude prezentovat celkem 620 společností. Na programu nechybí ani slavnostní vyhlášení soutěže Zlatý Amper o nejpřínosnější exponáty veletrhu. Aktuálně se mezi sebou utká 34 exponátů z 30 vystavujících společností, což představuje historicky nejvyšší počet. Vzhledem k dosavadnímu zájmu technických nadšenců o vzdělávání a seberozvoj, pořadatelé i letos pokračují v aktivní produkci oborově zaměřeného doprovodného programu, který bude probíhat po celé čtyři dny. Připraveno je více jak 30 akcí, na kterých bude přednášet okolo 80 odborníků na slovo vzatých z oborů elektrotechnika, elektronika, automatizace či optonika.
 
21. ročník se ponese v duchu karetní hry „Oko bere“. První veletržní den si držitelé voucherů, určených pro obchodní partnery vystavujících firem, budou moci zahrát s profesionálními krupiéry o limitovanou edici mariášových karet, tzv. amperovek. Metaforou veletrhu i této hry se přitom stává magická číslice 21, aneb shodný počet vedoucí k vítězství jak v karetní hře, tak i 21. ročníku veletrhu Amper.
 
 

 

O víkendu elektromobilem

 
Pro návštěvníky veletrhu byla rovněž připravena soutěž, ve které vylosovaný výherce získá elektromobil na celý víkend. Kola oficiálního vozu veletrhu Amper 2013, Opelu Ampera jsou totiž vždy poháněna elektřinou: 16 kWh akumulátor napájí trakční elektromotor o výkonu 111 kW (150 k) a plně nabitá baterie tak umožňuje dojezd až 80 km čistě na elektrický pohon.
 
 
Ani po vybití akumulátorů nezůstane řidič Ampery, mimochodem evropského automobilu roku 2012, stát na cestě – pod kapotou se totiž samočinně spustí palubní generátor, poháněný malým spalovacím motorem, který dále dodává energii trakčnímu elektromotoru. Systém prodlužovače dojezdu E-REV je přitom považován za nejnadějnější řešení elektromobility ve střednědobém časovém horizontu, protože eliminuje největší slabinu tohoto segmentu – obavu z omezeného dojezdu. Kombinovaná spotřeba činí 1,6 l/100 km, zatímco vůz emituje méně než 40 g/km CO2. Na akumulátor se vztahuje záruka 8 let / 160 000 km.
 
 

Dost bylo slov

 
Amper 2013 je připraven a my s ním (HW server v Brně. Na Amperu vyhlížejte stánek F093), přijďte se podívat! Více na http://www.amper.cz/ (zdroj).
 
Hodnocení článku: