Jste zde

Prošli jsme se po AMPERu. V Brně již počtvrté

Pojďte se s námi vrátit do víru elektrotechnického veletrhu. Společně navštívíme několik stánků, dostaneme málem po hlavě a v závěru se budeme i občerstvovat.
Na obrázku (vlevo) „transformovala Vaší energii“ společnost Tronic, vyrábějící transformátory na klasických plechových jádrech EI, UI, 3UI, toroidních jádrech, jádrech UNIcore, feritových jádrech různých tvarů a velikostí, amorfních jádrech a v neposlední řadě i vzduchové cívky (reaktory) nebo zákaznické „speciality“. Dodává též vysokonapěťové suché transformátory a tlumivky a olejové transformátory. Firma disponuje vlastními návrhovými prostředky a návrh trafa zákazníkovi neúčtuje, každopádně však zůstává jejich duševním vlastnictvím. Na takto navržené prvky pak dostaneme nejen 2letou záruku na funkci, ale také na dohodnuté parametry. Výrobní předpisy traf budou archivovány po celou dobu existence firmy, takže pokud s produktovým číslem jednou něco vyrobíme, dokážeme totéž a se stejnými parametry zopakovat i po letech.
 
Fotografie v textu: Ester Robenková a Jan Robenek, HW.cz
 
Na zákaznickou výrobu vinutých dílů pro elektroniku sází též společnost P&V Elektronic, která se ráda pustí i do komplikovanějších sestav a celků se zvláštními požadavky. Kreativita spolu s dovednostmi vývojového oddělení byly patrné i na stánku (vpravo).
 
 
V teorii obvodů sice bude, hned vedle proudového a napěťového zdroje, základ tvořen právě trojkombinací RLC, indukčnost však rozhodně není tím jediným. Vyprávět by o tom mohli hojně zastoupení distributoři elektronických součástek – malou upoutávku jsme před začátkem veletrhu přinesli v článku S kým se elektronik může potkat na Amperu? K největším stánkům na AMPERu 2014 se právem zařadil i ten od SOS electronic: 32 produktových panelů, více než 50 značek, obchodníci ze dvou zemí, reprezentant výrobce přímo z Číny a jeden balón za druhým. Všem, kterým se chtělo zůstat na výstavě o trošku déle, pak přišel zahrát i Ivan Mládek.
 
 
LED diody, moduly a DPS, LED žárovky, zářivky i pásky, řídicí elektronika, spínané zdroje, invertory, nabíječky, adaptéry a v případě zájmu též celá osvětlovací tělesa – to vše zase tvoří nabídku společnosti Tron, poskytující rozsáhlé služby a široké know-how v oblasti LED osvětlování (na HW.cz čtěte též Teplo z desky odvede hliník. U MCPCB je jejich součástí).
 
 
Během vývoje se neobejdeme bez přístrojového vybavení. Firma Meatest na stánku představila rozšíření svého sortimentu o výrobky ITECH Electronics. Stává se tak výhradním zastoupením taiwanského výrobce stejnosměrných i střídavých napájecích zdrojů a stejnosměrných zátěží.
 
 
Vše pak bude nutné někam osadit. A to „někam“ předtím ještě „nějak“ navrhnout. Společnost Retry má v této věci jasno: Altium Designer 14, který byl mimochodem oceněn cenou DesignVision za nejvíce inovativní nástroj na návrh plošných spojů na prestižním veletrhu DesignCon 2014 v Kalifornii. Ocenění bylo uděleno za nově přidanou podporu návrhů rigid-flex plošných spojů (na HW serveru jste mohli číst Návrh rigid-flex spojů v Altium Designeru), ale také za jeho soustavné vylepšování v otázce návrhu schématu, editace plošných spojů, správy knihoven i snadné tvorby interaktivní dokumentace. To vše jde ruku v ruce s centralizovaným systémem sdílení a archivace dat v samostatné aplikaci Altium Vault Server. Ta se instaluje na lokální firemní server, kde jsou pak všechna data v bezpečí uložena.
 
 
Vše již máme zapájeno a na řadu tak přichází kontrola. Zastavujeme se na stánku PBT a zkoumáme univerzální HD (720p, 1280 × 720) digitální mikroskop pro inspekci a dokumentaci VisionZ (vpravo) s manuálním i automatickým ostřením, velkým rozsahem zvětšení 2x – 120x, studeným osvětlením s LED, externím ovladačem, možností zobrazení na LCD přes HDMI, stejně tak snadného pořizování a exportu obrázků, a konečně sympatickým připojením ve stylu „Plug & Play“ s instalací za 1 minutu.
 
 
Naše elektronika bude často provozována v docela drsném prostředí a musí být proto chráněna. Míříme na stánek slovenské firmy Notus – Powersonic, věnující se primárně ultrazvukovému čištění a odmašťování, která do své nabídky aktuálně zařadila speciální povrchovou úpravu s patentovanou nanotechnologií Ultra-Ever Dry, vytvářející na upraveném povrchu vzduchovou bariéru a zcela tak odpuzující vodu, olej a další kapaliny. Testována přitom byla na nejrůznějších materiálech – kovu, sklu, keramice, plastech, kůži, gumě, tkanině, dřevu i betonu, a to i ve venkovním prostředí. Chrání před vodou a vlhkostí, korozí, je mrazuvzdorná a rovněž odpuzuje prach a další nečistoty. 2složkové řešení by mělo chránit zhruba 5 až 7 let. V případě zájmu máme potvrzeno, že firma ráda na zkoušku ošetří dodané vzorky.
 
 
Zbývá už jen připojit napájení. Jedno ze zařízení je přenosné, takže míříme na stánek firmy Battex, vyrábějící, prodávající a také repasující NiCd, NiMH a Li-Ion akumulátorové baterie od kapacity 40 mAh až do 20 Ah. Upozorněni jsme též na náhlavní a vibrační soupravy, to jen tak na okraj a pro pořádek.
 
 
Silové části ozdobí instalační svorka Wago Compact řady 221, určená pro všechny druhy vodičů. V porovnání s předchozím modelem kromě toho ušetříme celých 40 procent místa (viz také představení novinky O 40 procent menší: nová svorka 221). Systém byl jedním z 37 exponátů od 33 vystavujících společností, přihlášených do soutěže Zlatý AMPER 2014 (kompletní přehled zde). Ocenění si sice z Brna neodnáší, ale rozhodně má co nabídnout. Na českém trhu bude k dispozici v červenci tohoto roku.
 
 
Na koho se však štěstí usmálo je rozhodně firma Evektor. Hned „jednu pětinu“ nejpřínosnějších exponátů celého veletrhu tvořila jejich stavební řada kompaktních hnacích náprav lehkých vozidel s integrovaným elektrickým pohonem.
 
 
TAPIO představuje ucelenou řadu unifikovaných elektrických pohonů vozidel od nejmenších, až po ta s maximálním výkonem 6 kW při nominálním napájecím napětí 48 V. Konstrukčně jsou nápravy koncipovány jako monobloky se silovou elektronikou s volitelnou funkcí rekuperace energie při brzdění. Monitorovat a nastavovat parametry pohonu bude možné pomocí sběrnice CAN. Pohonná jednotka na bázi spínaného reluktančního motoru zase disponuje vysokým kroutícím momentem při rozjezdu vozidla z klidu a účinným chlazením, zejména při nízkých otáčkách. Použitý princip elektromotoru nepotřebuje ke svému chodu permanentní magnety, čímž se šetří výrobní náklady a zvyšuje robustnost celého pohonu.
 
Na opačném konci výkonové řady pak stanul robot v nabídce TME (vpravo), sledujíce přitom vyznačenou čáru.
 
 
Vteřiny před katastrofou aneb neustále ve střehu i na Výstavišti. Pochválíte pěkný design stánku, vysloužíte si za to dva široké úsměvy do objektivu a pak se to stane... Kdo zde vůbec odpovídá za bezpečnost?
 
 
A takto již vypadají hotové věci. To nejzajímavější každopádně najdeme až po odstranění krytu, v případě programátorů snad ještě hlouběji. Na obrázku je čidlo kvality vzduchu od firmy Protronix (viz také článek S čidlem CO2 odhalíte dusnou atmosféru. Na výstavě i doma v ložnici). V porovnání se systémy řízenými pouze na základě času mohou ventilační prvky ovládané pomocí čidla kvality vzduchu splnit zdánlivě protichůdné požadavky na minimální spotřebu energie a současně udržet dobrou kvalitu vzduchu uvnitř místnosti.
 
 
S dobrou kvalitou jde ruku v ruce též dobré jídlo a pití. Na stánku Jablotronu klávesnicí snů přivoláte zdarma kávu, vpravo pak hasiče.
 
 
Občerstvovat se samozřejmě můžete mnoha způsoby. A lákalo se i jinak. Někteří vsadili na známé tváře...
 
 
…jiní zase museli „skousnout“ pronikavé vůně rybích pokrmů, deroucí se až na stánek. Pokud se chcete v rámci možností (veletržně) posilnit, doporučujeme spíše jezdícími schody navštívit první patro haly P, přímo u vstupu. Sice tam od minule zdražili, ale najíte se zde docela v klidu a s pěkným výhledem.
 
Návštěvu zakončujeme na jednom z dvojice stánků FCC Public, kde po celou dobu konání veletrhu probíhaly prezentace prací studentů středních a vysokých škol – zde konkrétně FEL ČVUT s roboty LEGO Mindstorms, které známe např. z oblíbené Robosoutěže (viz také článek Barvy a míčky. Pátý ročník robotí soutěže se blíží do finále).
 
 
V rámci doprovodného programu nakladatelství pro letošek připravilo tři zajímavé a také bezplatné akce: tradiční konferenci Perspektivy elektromobility, jedenácté pokračování Energie pro budoucnost, tentokrát věnované přenosu energie, a konečně seminář Perspektivy automatizace s podtitulem zabezpečení dat v integrované průmyslové výrobě (na HW serveru jste mohli číst Zpátky do lavic. AMPER nejsou jenom stánky).
 
Veletrhu AMPER 2014 se zúčastnilo celkem 43 280 návštěvníků. Podrobnosti k dalšímu ročníku budete v průběhu roku opět nacházet na HW serveru (www.hw.cz) nebo na stránkách www.amper.cz. Podrobnější ohlédnutí z pohledu zastoupené automatizace pak přinesl článek AMPER 2014 byl 22. ročník veletrhu automatizace v Brně.
 

 

Hodnocení článku: