Jste zde

Mikroprocesory STM32H7 vynikají výkonem a pamětí

Aplikace náročné na paměť jako je barevná grafika s vysokým rozlišením a zobrazování videa mají vysoké nároky na výkon procesoru a vytížení paměti. Řada STM32H7 splňuje tyto požadavky, a navíc si poradí i s aplikacemi s neuronovými sítěmi a strojovým učením.

Mikroprocesory STM32H7 jsou postaveny na jádru Arm Cortex -M7 a pracují na frekvenci 550 MHz. Tato frekvence s porovnáním s ostatními procesory ve stejné třídě nemá konkurenci. K dispozici je i typ mikroprocesoru s Flash pamětí až 1MB.

Současně může mikroprocesor rozšířit své uložiště o externí paměť, která nebude mít vliv na jeho výkon a spolehlivost. Externí paměť komunikuje pomocí flexibilního řadiče (FMC) a je připojena pomocí rozhraní Octal SPI. Odolnost proti chybám komunikace je navíc zajištěna pomocí korekce chyb (ECC) pro všechny paměti. Pokud se bavíme o vysokém výkonu je vhodné uvést i jeho hodnotu, která činí 2778 CoreMark a 1177 DMIPS bez ohledu na to, zda pracují z interní nebo externí paměti.

Díky těmto vlastnostem jsou mikroprocesory STM32H7 vhodné pro aplikace náročné na paměť. Mezi tyto aplikace patří barevná grafika s vysokým rozlišením nebo zobrazování videa. Kvalitní displej s vysokým rozlišením je nutný pro kvalitní a spolehlivou interakci s uživatelem. Pro bohatou grafiku je k dispozici předpřipravený grafický design STM32 Graphical User Interface. Pro vytváření plně barevných uživatelských rozhraní jsou zdarma k dispozici grafické balíčky v podobě TouchGFX STM32Cube Expansion Package (X-CUBE-TOUCHGFX) a programovací nástroj TouchGFX Designer.

Jak již bylo řečeno, mikroprocesory řady STM32H7 své uplatnění naleznou také v aplikacích s neuronovými sítěmi. STMicroelectronic se této speciální oblasti věnuje zde: STM32 solutions for Artificial Neural Networks. Dozvíte se o ekosystému STM32Cube.AI (X-CUBE-AI), který slouží pro portování neuronových sítí a využití počítačového vidění prostřednictvím rozhraní paralelní kamery. Připojením STM32H7 k jednomu nebo více senzorům lze získat dokonalý přehled dané situace v aplikaci, a díky tomu použít techniku strojového učení a přinést produktu založenému na STM32 přidanou hodnotu.

   

Součástí mikroprocesorů STM32 je kybernetická ochrana v podobě STM32Trust, která je vylepšena o podporou dešifrování OTFDEC a zabezpečenou instalaci firmwaru SFI. OTFDEC umožňuje provádění šifrovaného kódu přímo z externí paměti. SFI umožňuje výrobcům OEM objednávat produkty programovány pouze pomocí šifrovaného kódu. Tato dvě řešení účinně chrání duševní vlastnictví OEM v paměti Flash.

Mezi další funkce ochrany patří podpora zabezpečeného spouštění, symetrické šifrování a ověření identity kryptografického klíče. K dispozici je také asymetrické šifrování (pomocí softwarové knihovny). Kryptografické zpracování zajišťuje skutečný generátor náhodných čísel, hardwarový akcelerátor pro šifrování AES-128, AES-192 a AES-256 a podpora GCM a CCM, Triple DES a hash (MD5, SHA-1 a SHA-2) algoritmy.

Mikroprocesory jsou vhodné také pro průmyslové aplikace, kde klíčovou roli hraje integrovaný spínaný napájecí zdroj SMPS, který umožňuje provoz i při teplotě 125 °C. 

Společnost ST nabízí vývojovou sadu STM32H735G-DK Discovery, se kterou lze prozkoumat vlastnosti mikroprocesorů STM32H7. Pro vytváření prototypů je vhodná deska  NUCLEO-H723ZG Nucleo-144.

Nejnovější mikrokontrolery STM32H7 jsou také podporovány v ekosystému STM32Cube, který zahrnuje nástroje, vestavěný software a middleware včetně grafických knihoven, komunikačních sad a příkladů aplikačních kódů, jako je řízení motorů, AI a pokročilé zabezpečení. Novinky STM32H723 / 733 , STM32H725 / 735 a STM32H730 v řadě STM32H7 jsou k dispozici v různých pouzdrech a lze pro ně použít softwarové programovací nástroje Arm Keil a IAR Systems.

Podrobné informace naleznete na https://blog.st.com/stm32h723-stm32h733-stm32h725-stm32h735-stm32h730

Hodnocení článku: