Jste zde

Robotika a inteligentní kamera založená na SoM Thundercomm

Všudypřítomná konkurence a stárnoucí pracovní síla ve výrobě, zemědělství, logistice a maloobchodu nutí společnosti investovat do robotických a automatizačních systémů, aby zvýšili efektivitu a zrychlili celý výrobní proces.

Pokud se podíváme na dnešní továrny, vidíme autonomní mobilní roboty, které pomáhají lidské pracovní síle ve výrobním a montážním procesu. Ve skladech se běžně používají autonomně řízená vozidla a roboti pro sběr a třídění zboží na základě přijatých online objednávek. Modernizace neunikla ani zemědělství. Na farmách jsou roboti využiti k nepřetržitému monitoringu pěstovaných plodin, aby se dosáhl maximální výnos. Při sklizni jsou zase nenahraditelnými pomocníky speciální třídící a balící stroje. Tyto stroje ušetří mnoho fyzických sil a zrychlí celý proces, aby se čerstvé plodiny dostaly až k zákazníkovi.

Všechny tyto roboti a automatizační systémy vyžadují vysoce integrovaný systém (SoC), který musí obsahovat výkonné počítačové vidění, umělou inteligenci a také musí podporovat nejnovější bezdrátové technologie, které těmto strojům umožní vidět, navigovat, komunikovat a pohybovat se bezpečně ve svém prostředí.

Přehled nejnovějších průmyslových SoC s prodlouženou životností od QUALCOMMu, které se zaměřují právě na inteligentní kamery a robotiku.

QCS610 a QCS8250 se zaměřují na inteligentní kamerové aplikace, jako je maloobchodní analytika v nákupních centrech nebo monitorovací systémy kvality (QA -  quality assurance ) ve skladech a ve výrobních linkách. Zatímco QRB5165 SoC byl navržen pro autonomní mobilní roboty, servisní roboty a drony.

Tyto výkonné SoC čipy nejsou běžně dostupné v menších sériích, takže je výhodnější sáhnout k vývoji s produkty založenými na těchto komplexních multifunkčních čipech.  Proto CODICO uzavřelo partnerství s THUNDERCOMM, aby nabídlo široké portfolio SoM modulů, které jsou založeny na nejnovějších technologiích QUALCOMM. Hotové produkty SoM jsou doplněny o služby THUNDERCOMM, které zákazníci mohou využít k rychlému uvedení produktů na trh.

THUNDERCOMM je americká společnost založená v roce 2016 jako společný podnik QUALCOMM a ThunderSoft (softwarový lídr a průkopník v nasazování operačního systému Android). THUNDERCOMM se zaměřuje na průmyslové, maloobchodní a spotřebitelské trhy, kde využívá přední SoC čipy od QUALCOMMu včetně bezdrátové a audio technologie. THUNDERCOMM má bohaté zkušenosti v oblasti vývoje a optimalizace OS, ladění a kalibrace kamer, počítačového vidění a vývoje algoritmů umělé inteligence. Sídlo společnosti THUNDERCOMM se nachází v blízkosti hlavních kanceláří QUALCOMMu v San Diegu. Ve svých 9 výzkumných centrech pracuje přes 1200 inženýrů, kteří se podílejí na vývoji nových technologií.

V důsledku úzké spolupráce nabízí THUNDERCOMM jedno z nejširších portfolií SoM modulů založených na QUALCOMM SoC čipech pro nositelná zařízení, kapesní počítače až po systémy pro automatizaci továren a servisní roboty.

Od základní úrovně až po prémiový výpočetní segment je schopen THUNDERCOMM pokrýt

Podmnožina SoM modulů THUNDERCOMM zaměřených na průmyslové aplikace je nabízena s prodlouženou životností (8-10 let) a také s rozšířeným teplotním rozsahem (- 40 až 85 °C). Tyto moduly najdou své uplatnění v náročných prostředích, např. na farmách, staveništích nebo dokonce i v dolech.

Blíže se podíváme na SoM C5165, který patří do prémiového segmentu. Z blokového schématu je vidět, že C5165 kromě 8GB LPDDR5 RAM, 128GB úložiště UFS, obsahuje výkonný SoC QRB5165, integrované obvody pro řízení spotřeby a také konektivitu 2x2 MIMO Wi-Fi 6/Bluetooth 5.1.

Blokové schéma SoM C5165

SoM C5165 obsahuje subsystémy pro počítačové vidění, které se uplatní v robotice a inteligentních kamerách. Varianta C5165N poskytuje dostatečný výkon v celém rozšířeném teplotním rozsahu a proto je určen do nepříznivých prostředích. THUNDERCOMM nabízí komplexní sadu pro vývoj hardware založenou na C5165 SoM, která zahrnuje integrovanou softwarovou podporu pro mono a stereo kamerové moduly a senzory včetně podpory technologie Time of Flight a LIDAR. Zákazníci, kteří pro své produkty použijí produkty THUNDERCOMM SoM, mohou také využít jejich inženýrské služby, aby urychlili dobu uvedení na trh.

  

Podrobnosti o produktech naleznete na stránkách výrobce: https://www.thundercomm.com/products/som/

Pro více informací kontaktujte distributora Codico (www.codico.com):  Petr.Rocek@codico.com. Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy.

Hodnocení článku: