Jste zde

Zpátky do lavic. AMPER nejsou jenom stánky

18. března 2014 v Brně odstartuje již 22. ročník veletrhu AMPER. Pohyb mezi stovkami stánků v obrovských halách si můžete zpestřit i návštěvou některého z odborných seminářů či konferencí. Vybrali jsme pro Vás čtyři z nich.
Hned na první den, tj. úterý 18. 3., pořadatelé připravili v pořadí již čtvrté Perspektivy elektromobility (http://bit.ly/elektromobilita_2014) s podtitulem Směry a trendy v elektromobilitě na počátku roku 2014. Konference poskytne přehled o stavu udržitelné mobility i představu o tom, kam se v nejbližší budoucnosti budeme vůbec ubírat. Představeny budou koncepce čistě elektrické, hybridní i jinak alternativní, a to v dopravě individuální i hromadné, osobní, ale též užitkové. Pozornost se zaměří např. na vývoj technologií a materiálů, ekonomická hlediska využití elektromobilů, akumulaci energie a nabíjení, prodlužování dojezdu, již zmiňovaný hybridní versus elektrický pohon, tolik diskutovanou otázku emisí CO2 a mnohé další.
 
 
Ze středečního programu vybíráme odborný seminář Elektronické součástky a aplikace (http://www.dps-az.cz/cs/amper-2014-soucastky). Zájemci se mohou těšit na novinky Analog Devices pro analogovou i digitální techniku, zásady pro úspěšné použití nových A/D a D/A převodníků a také řešení případných problémů v aplikacích s přístrojovými zesilovači, bezdrátovou komunikaci v praxi v kontextu tří zkratek, NFC (Near Field Communication), RFID (Radio Frequency Identification) a BLE (Bluetooth Low Energy), a také nových čipů, vývojových kitů a aplikací pro chytré telefony, 32bitové mikrokontroléry SPC56 od STMicroelectronics s technologií Power Architecture, navržené pro aplikace s vyššími nároky na spolehlivost a bezpečnost, např. automobilový průmysl, novinky Silicon Laboratories a Maxim (obvody pro měření el. energie, převodníky komunikace USB na jiná rozhraní, vlhkostní čidla, náhrady optočlenů a izolátory, obvody pro bezdrátovou komunikaci, zesilovače třídy D a další) a konečně též použití pájitelných procesorových modulů SQM4 ve vývojářské praxi.
 
 
Součástky určitě ano, ale kam s nimi? Předposlední den veletrhu AMPER, ve čtvrtek 20. března 2014, se proto uskuteční další z odborných seminářů, tentokrát s názvem DPS a vše kolem nich (http://www.dps-az.cz/cs/amper-2014-dps). Čeká zde na nás přehled pravidel pro návrh desek plošných spojů aneb „kdo a co všechno nám hází klacky pod nohy“ (na HW serveru čtěte též Návrh a konstrukce DPS – recenze knihy), výhody front-end signal integrity analýzy, zjistíme že v elektronice je UHF RFID mnohem více než jen sledovatelnost a seznámíme se s nejnovějšími trendy ve výrobě složitých plošných spojů a také využitím oblíbeného 3D tisku pro vývoj a modelaci elektronických zařízení. Příspěvky zahraničních hostů budou tlumočeny.
 
 
  • Kromě expozic vystavovatelů bude pro návštěvníky veletrhu AMPER 2014 připraven bohatý doprovodný program, tvořený mj. odbornými semináři, konferencemi, školeními, specializovanými fóry a setkáními, zasahující do všech nomenklaturních oborů zastoupených na veletrhu. Témata seminářů se dotýkají bezpečnosti v automatizaci, požární bezpečnosti, energie a elektroniky budoucnosti, perspektiv v automatizaci, inteligentních budov a osvětlení, plošných spojů a elektronických součástek a v neposlední řadě též elektromobility, ICT systémů a robotiky.
Ve stejný den se jen o něco málo později zároveň uskuteční čtvrté Perspektivy automatizace aneb zabezpečení dat v integrované průmyslové výrobě (http://bit.ly/automatizace2014). Přechod od systémů založených na specifikacích jednotlivých výrobců k otevřeným systémům, složeným ze standardizovaných hardwarových i softwarových prvků, usnadňuje integraci nových komponent, ale též přístup nepovolaných účastníků a narušitelů. Datově nezabezpečená zařízení nepředstavují jen dveře otevřené pro průmyslovou špionáž, ale jdou často ruku v ruce také s rizikem vzniku škody na majetku nebo ohrožení zdraví i životů.
 
Kterým rizikům se dá s vynaložením přiměřených nákladů vyhnout? Jaká kritéria by měl splňovat dodavatel systému, aby vyhověl alespoň základním požadavkům na zabezpečení, jak se účinně bránit riziku narušení bezpečnosti a integrity dat v již existujících systémech a jak s ohledem na toto riziko plánovat systémy nové? To jsou jen některá z témat, která přinese seminář o kybernetické bezpečnosti výrobních systémů. Svá hlediska zde představí a o zkušenosti se podělí nezávislí odborníci, uživatelé, osoby s autorizací k testování i zástupci dodavatelů.
 
K účasti na semináři jste navíc zváni nejen jako posluchači – na tvorbě programu diskuse se totiž můžete podílet i aktivně.

 
Vstup na kteroukoli z výše zmíněných událostí je volný, rozhodně však doporučujeme registraci na příslušných stránkách seminářů v textu. Zajímavé mohou být též volné vstupenky na samotný veletrh či losování věcných cen. 22. ročník mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení AMPER 2014 se bude konat od úterý 18. do pátku 21. března na Výstavišti Brno. Loňského ročníku se zúčastnilo 620 vystavovatelů z 22 zemí, zatímco jeho branami zde pokaždé prochází více než 40 000 návštěvníků a toto číslo neustále roste. Více na http://www.amper.cz/ nebo http://www.hw.cz/amper.
 

 

Hodnocení článku: